Nasz Rzecznik

# Organizacja Miejscowość
1 Akcja Demokracja Warszawa
2 Fundacja Akademia Zdrowego Życia Bełchatów
3 Fundacja Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych Warszawa
4 Fundacji Dialog Pheniben Kraków
5 Fundacja ePaństwo Warszawa
6 Fundacja Greenpeace Polska Warszawa
7 Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego Wrocława
8 Fundacja Instytut Badań Polityczno-Prawnych Toruń
9 Fundacja My Pacjenci Warszawa
10 Fundacja OPOR Warszawa
11 Fundacja Panoptykon Warszawa
12 Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy Gdańsk
13 Fundacja Przysiółek Boksze Stare k. Sejn
14 Fundacja Rodzić po Ludzku Warszawa
15 Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Warszawa
16 Fundacja RÓWNOŚĆ.INFO Warszawa
17 Fundacja Trans-Fuzja Warszawa
18 Fundacja Wolności Lublin
19 Fundacja Zielony Przylądek Brogi k. Łodzi
20 Krasnostawski Ruch Ekologiczny "VIRIDIS" Krasnystaw
21 Lokalny Serwis Informacyjny Fajsławice’24 Fajsławice
22 Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności woj. łódzkie
23 Miasto Obywatelskie Lubartów Lubartów
24 Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu Częstochowa
25 Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego Warszawa

List otwarty

Reprezentujemy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, media lokalne i ruchy społeczne działające w całej Polsce na rzecz realizacji zasad demokracji, ochrony praw człowieka oraz tworzenia godnych warunków egzystencji dla ludzi i otaczającego ich świata. Pochodzimy z różnych środowisk: osób mieszkających na wsi i w miastach, wyznających różne religie i niewierzących, zdrowych, chorych, z niepełnosprawnościami, starszych i młodszych, mających różne osobiste wartości, możliwości, pochodzenie i pozycję społeczną. Łączy nas przekonanie, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest instytucją kluczową dla wolności i równości wobec prawa, które każdemu z nas gwarantuje Konstytucja.

Jesteśmy pod wrażeniem stylu działała Adama Bodnara  – który od ponad roku sprawuje funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Widzimy ogrom pracy i zaangażowania przedstawicieli i przedstawicielek biura pod jego kierownictwem oraz stałą pracę na rzecz poprawy komunikacji z obywatelami.

Szczególnie cenimy inicjatywę spotkań regionalnych, w których bierze udział Rzecznik wraz ze swoim zespołem. Podczas ostatniego roku sprawowania swojego urzędu Rzecznik odwiedził ponad 30 miejscowości i rozmawiał z mieszkańcami o ich codziennych problemach (dotyczących np. odległości między domami a liniami przesyłowymi czy farmami wiatrowymi). W ten sposób Adam Bodnar wypracowuje nowy model sprawowania urzędu, polegający na prowadzeniu stałego dialogu z obywatelami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi.

Obserwujemy, jak Rzecznik Praw Obywatelskich angażuje się w ochronę praw osób pokrzywdzonych przez instytucje publiczne (np. poprzez wieloletnie zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym) czy wsparcie dotyczące realizacji praw socjalnych (np. zastępowanie umowy o pracę umowami cywilnymi). Rzecznik wspiera także aktywnych obywateli w realizacji ich praw – jak w sprawie 15-latka, który chciał skorzystać z przysługującego każdemu prawa do informacji publicznej, ale ze względu na wiek odmówiono mu tego prawa.

Jako obywatele i obywatelki bardzo dobrze oceniamy ten rok pracy Rzecznika Praw Obywatelskich – zwłaszcza wobec redukcji budżetu jego biura. Dlatego z dużym niepokojem obserwujemy trwające od kilku tygodni ataki na Rzecznika, a szczególnie wypowiedzi posłów i posłanek w związku z przedstawieniem w Sejmie jego sprawozdania za 2015 r.

W tej sytuacji wyrażamy solidarność z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i poparcie dla podejmowanych przez niego działań. A także nadzieję, że politycy zrezygnują z podważania jego wiarygodności oraz negowania zasadności istnienia tego urzędu.

Podpisz!