Jeśli zmieniliśmy perspektywę choć jednej osoby, to znaczy, że było warto – podsumowanie kampanii społecznej „Własne potrzeby, wspólne prawa” na rzecz osób w spektrum autyzmu

Anna Duniewicz
  • Jeśli nasz kampanijny przekaz zmienił perspektywę choć jednej osoby – to znaczy, że było warto.
  • Kropla drąży skałę. Z każdym rokiem i każdym podjętym działaniem zachodzą zmiany, także na poziomie języka.
  • Kampania skłoniła nas do zatrzymania się. Przeżyliśmy ją wewnątrz.
  • To, że chodzę po klasie albo rysuję na lekcji nie znaczy, że nie słucham.
  • Mój krzyk to komunikat, czasem wołanie o pomoc.
  • Zależało mi na tym, żeby udostępniane wpisy czytali rodzice.

 

– tak kwietniową kampanię społeczną „Własne potrzeby, wspólne prawa” podsumowali jej współorganizatorzy – osoby w spektrum autyzmu, ich bliscy i sojusznicy. Tegoroczną kampanię z okazji Miesiąca Świadomości Autyzmu, objętą honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka, tworzyli przede wszystkim samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum. W imieniu tych, którym trudno jest zabrać głos w swojej sprawie, mówili rodzice.

2 kwietnia, na forum ONZ Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, Jan Gawroński, podkreślał, że spektrum autyzmu jest bardzo szerokie. „Mamy różne, bardzo indywidualne potrzeby, ale mamy też wspólne prawa, o które chcemy i musimy się wspólnie upominać.” O poszanowanie praw uczniów i uczennic z neutrotrudnościami, wolność od przemocy i siłowego wtłaczania w obowiązujące normy  upominali się młodzi ludzie w spektrum autyzmu z Klubów Świadomej Młodzieży – słowem, rysunkiem, tańcem, skomponowaną przez siebie piosenką. O prawie do godnej, bezpiecznej przyszłości osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością sprzężoną mówiliśmy podczas krakowskiej konferencji Fundacji Wspólnota Nadziei, poświęconej tematyce mieszkalnictwa i systemowego wsparcia. O tym, jak tworzyć przyjazne przestrzenie edukacyjne dla uczniów i uczennic w spektrum autyzmu i z neurotrudnościami, i o naszych pomysłach na szkołę przyjazną dla wszystkich rozmawialiśmy podczas debaty w Kutnie 24 kwietnia.

W czasie kampanii Społeczne Pogotowie Interwencyjne przy Fundacji Autism Team podjęło blisko 70 spraw, w większości dotyczących łamania prawa osób uczniowskich w spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Współtworzące kampanię organizacje przeprowadziły kilkanaście warsztatów dla rodziców, specjalistycznych szkoleń, otwartych spotkań. Poruszył nas spektakl Inny pies, inny kot” młodych artystów i artystek w spektrum Teatru Chorea.

Jak powiedział Janek Gawroński, „Świata nie zmienimy tak od razu, ale kawałek po kawałeczku to już na pewno.”

W ostatnim dniu kwietnia życzymy Wam choć odrobinę lepszego, bardziej przyjaznego świata.

 

Pięknie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w kampanię: samorzeczniczkom i samorzecznikom, organizacjom społecznym, aktywistkom i aktywistom praw człowieka.

#przyjaźniedlaautyzmu