„Zespół Dyżurnet.pl w walce z nielegalnymi treściami w internecie i seksualnym wykorzystywaniem dzieci” – świetne szkolenie NASK w ramach Koalicji Infolinii Biura RPO, 21 listopada

Anna Duniewicz

– Jak chronić dzieci i młodzież przed seksualnym wykorzystaniem w internecie?

– W jaki sposób i komu zgłaszać nielegalne treści zamieszczane w sieci?

– Na czym polega szantaż na tle seksualnym, którego ofiarami często padają osoby małoletnie? Jak działają szantażyści? W jaki sposób budują wiarygodny obraz w oczach osoby szantażowanej? I jak NASK wspiera osobę szantażowaną?

– Jak zapobiegać groomingowi, czyli uwodzeniu dziecka przez internet?

– Co robić, kiedy do sieci wyciekną materiały intymne w wyniku szantażu czy groomingu? Jak właściwie wesprzeć osobę poszkodowaną?

 

Te i inne zagadnienia objaśniali nam specjaliści Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) podczas świetnie poprowadzonego i bardzo potrzebnego szkolenia w ramach Koalicji Infolinii Biura RPO. W wydarzeniu, zorganizowanym przez NASK w formule zdalnej 21 listopada, wzięło udział ponad 40 uczestniczek/ków, w tym członkinie i członkowie Koalicji Infolinii Biura RPO, Inicjatywy „Nasz Rzecznik oraz przedstawicielki/le Biura RPO.

Eksperci Dyżurnet.pl przypominali, że zgłoszenia działań przestępczych wobec osób małoletnich można składać całkowicie anonimowo, tak by osoba sygnalizująca czuła się bezpiecznie. Mówili o narzędziach do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie, w tym praktycznej wtyczce do raportowania nielegalnych materiałów, bardzo przydatnej w przypadku stron maskujących treści. Także o tym, że NASK współpracuje z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną – dzięki czemu uczniowie mają w razie zgłoszenia blokowany dostęp do nielegalnych treści.

Przedstawiali również profil dziecka szczególnie zagrożonego przestępstwami na tle seksualnym w sieci, metody działania i typy sprawców, ale też skuteczne sposoby reagowania na nielegalne treści w internecie. Jednym z nich jest serwis Serwis Take It Down, stworzony, by szybko i skutecznie usuwać/zablokować treści będące przedmiotem wycieku.

Prowadzący szkolenie omówili też zagrożenia związane z najnowszymi technologiami – metawersum, sztuczną inteligencją i deepfake, ale także korzyści płynące z zastosowania nowych technologii w walce z seksualnym wykorzystywaniem dzieci i młodzieży w internecie (Dyżurnet już np. wykorzystuje sztuczną inteligencję).

Pięknie dziękujemy Zespołowi NASK za bardzo cenne szkolenie i codzienne arcyważne działania!