Spotkanie z ZRPO Valerim Vachevem w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Anna Duniewicz

Nierozpoznana i nieleczona, depresja może doprowadzić do śmierci. Statystycznie doświadcza jej jedna na pięć osób. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby z niepełnosprawnościami, które w Polsce mają wciąż ograniczony dostęp do diagnostyki, leczenia i ochrony zdrowia psychicznego.

23 lutego 2023 r., w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, Zastępca RPO Valeri Vachev i Pełnomocniczka RPO do spraw wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska przyjęli w Biurze RPO delegację osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji społecznych reprezentujących osoby z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Rozmowa dotyczyła problemów, z jakimi borykają się dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością w kryzysie zdrowia psychicznego i zapewnienia im właściwego dostępu do ochrony zdrowia.

Spotkanie współprowadzili Monika Wiszyńska-Rakowska i Adam Zawisny, Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia, Rada Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Inicjatywę „Nasz Rzecznik” reprezentowali: Roman Szacki, ruch społeczny „Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją”, koordynator Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami i zespołu redakcyjnego ds. opracowania Manifestu zdrowia psychicznego; Agnieszka Ejsmont, Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP i Lea Atter, Prezeska Koła Nikogo (Studenckiego Koła Naukowego Uniwersytetu Warszawskiego), Edukatorka Fundacji eFKropka.

Relacja na BIP RPO:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/zrpo-spotkanie-OzN-dzien-walki-z-depresja

 

Fot. BRPO