- Pacjent głuchy, któremu nie mogła towarzyszyć siostra, przyszedł sam na badanie. Siostra była obecna zdalnie (połączenie wideo). Badanie, zaplanowane na 20 minut, przeciągnęło się na dwie i pół godziny.
- Personel szpitala psychiatrycznego, w którym przebywał dorosły niewerbalny mężczyzna z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, zbagatelizował silne objawy bólowe niemówiącego pacjenta. Doprowadziło to do sytuacji zagrażającej życiu – w ostatniej chwili u pacjenta zdiagnozowano ostry stan zapalny woreczka żółciowego. W dokumentacji szpitalnej zapisano: „badanie utrudnione”, „pacjent nie współpracuje” oraz „pytany o dolegliwości, nie zgłasza żadnych”.
- Podczas pobierania krwi kilku pacjentów jest obsługiwanych w tym samym czasie. U wielu osób z autyzmem brak intymności, pośpiech, natłok ludzi i bodźców na tyle potęguje stres przed badaniem, że nie są w stanie poddać się podstawowej medycznej procedurze.
Zagwarantowanie realnego dostępu do usług zdrowotnych pacjent(k)om niewspółpracującym – to temat i postulat majowego spotkania Zespołu Zdrowie Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Należy opracować system, który umożliwi im skorzystanie z pomocy lekarskiej w sposób dostosowany do ich indywidualnych potrzeb, a także zapewnić im odpowiednie wsparcie w komunikacji z personelem medycznym. Postulujemy wprowadzenie corocznego pakietu badań profilaktycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Takie badania powinny być dostępne przynajmniej raz w roku, aby zapobiec pogłębianiu się chorób. Ważne jest opracowanie i wdrożenie procedur postępowania z pacjentami i pacjentkami niewspółpracującymi i zapewnienie wsparcia przeszkolonego personelu medycznego.
Pozostałe rekomendacje, które padły podczas spotkania 12 maja, będziemy wspólnie opracowywać i uzupełniać na spotkaniu Zespołu Zdrowie 9 czerwca. Szczegóły już wkrótce.