Zatrudniona na etat matka czeka już dwa lata na wypłatę zaległego zasiłku macierzyńskiego. ZUS wszczął wobec niej kontrolę, podobnie jak wobec wielu matek, których prawo do świadczeń jest bezpodstawnie kwestionowane mimo płaconych wcześniej składek. Krzywdzące postępowania mogą trwać bardzo długo, a tymczasem rodziny nierzadko pozostają bez środków do życia. Takie działania ZUS mają charakter zastraszający. Wiele kobiet nie wnosi spraw do sądu, obawiając się konfrontacji z potężną instytucją.
W Polsce ok. milion dzieci nie otrzymuje zasądzonych alimentów. Problem jest od lat zaniedbywany przez państwo, a najboleśniej skutki systemowych zaniechań odczuwają dzieci – przekonują przedstawicielki Fundacja Rodzic w mieście. Nasz Zespół ds. Alimentacji wypracował listę postulatów, które poprawiłyby sytuację niealimentowanych dzieci. W gronie NGOsów budujemy koalicję diagnostyczną, która będzie badać skalę zjawiska. Potrzebujemy wsparcia Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka.
Niepłacenie alimentów jest czynnikiem zwiększającym zjawisko biedy dzieci i biedy kobiet, zwiększa społeczne nierówności i prowadzi do groźnego w skutkach dziedziczenia biedy (dr Izabela Desperak, Uniwersytety Łódzki).
Fundacja Feminoteka alarmuje: Ani policja, ani sędziowie nie są odpowiednio szkoleni w kwestiach przemocy seksualnej i przemocy poseparacyjnej. Nie mają pełnej świadomości, jak działają mechanizmy przemocy i dyskryminacji.
Cyfrowa przestrzeń coraz częściej staje się miejscem wykluczenia, nienawiści, przemocy. Cyberprzemoc ma uciszyć kobiety, zniechęcić je do aktywności publicznej lub społecznej. European Fem Institute wystąpił z apelem do premiera Tuska o pilną implementację unijnej dyrektywy antyprzemocowej, która będzie chronić kobiety przed cyberprzemocą. Sygnatariuszki listu wciąż czekają na odpowiedź.
Bezzasadne i nękające matki kontrole ZUS, nierozwiązany od lat problem niealimentacji oraz problem przemocy wobec kobiet: seksualnej, poseparacyjnej i cyberprzemocy – to główne tematy przedstawione w Dniu Matki Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich i ekspert(k)om Biura RPO przez Zespół Praw Kobiet i Zespół ds. Alimentacji Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Spotkanie w formule hybrydowej poprowadziła koordynatorka Zespołu Praw Kobiet, Joanna Gzyra-Iskandar z Fundacji Feminoteka. Wystąpienia w imieniu Inicjatywy wygłosiły Katarzyna Nowakowska – psycholożka, psychotraumatolożka, koordynatorka Punktu pomocy po gwałcie „Femka”, Agnieszka Krzyżak-Pitura – prezeska Fundacja Rodzic w mieście, Karolina Bury – koordynatorka Zespołu ds. Alimentacji (Fundacja Rodzic w mieście) oraz Myka Żabińska z European Fem Institute.
Zastępcy RPO towarzyszyły: Joanna Jamroziak i Agnieszka Jarzębska z Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Maria Mączko z Zespołu Prawa Cywilnego, Jolanta Florek i Violetta Szczotka-Pigiel z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego oraz dr hab. Aleksandra Szczerba z Zespołu ds. Równego Traktowania. Na spotkaniu obecny był także Bartosz Cyran, pełnomocnik RPO ds. współpracy z partnerami społecznymi.
Dziękujemy Profesorowi Krzywoniowi i Przedstawiciel(k)om Biura RPO za zaproszenie i zadeklarowane wsparcie. Dziękujemy Członkiniom obu zespołów Inicjatywy, które uczestniczyły w spotkaniu i zabrały głos w ważnych dla nas sprawach.
Fot. Biuro RPO oraz Joanna Gzyra-Iskandar