Fundusz Solidarności z Ukrainą – Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, OFOP

Anna Duniewicz

1 września rusza projekt wsparcia uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy, realizowany przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik”, OFOP, dzięki wsparciu Network of European Foundations – Civitates. Czteromiesięczny projekt będą współtworzyć organizacje zaangażowane w działania Inicjatywy: Stowarzyszenie Mudita (działające na terenie całej Polski) i Stowarzyszenie Hakoach z Łodzi.

Aktywne w Zespołach Praw Uchodźców/czyń i Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik” stowarzyszenia Hakoach i Mudita od początku wojny prowadzą bezpośrednie działania na rzecz uchodźczyń/ców z Ukrainy. Wspierają ich psychologicznie i organizacyjnie, rzetelnie informują, integrują ze społecznością polską.

Stowarzyszenie Mudita zorganizowało m.in. dwa punkty recepcyjne dla uchodźców z niepełnosprawnościami i opiekunów/ek – w Krakowie i w Warszawie, w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Stowarzyszenie Hakoach z Łodzi od 26 lutego 2022 roku prowadzi wsparcie psychoterapeutyczne i integracyjne dla osób uchodźczych z Ukrainy.

W ramach zaplanowanych działań Stowarzyszenie Mudita zapewni uchodźcom i uchodźczyniom wojennym, w tym osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim (nie tylko z Warszawy), wsparcie infolinii: fachową pomoc informacyjną i organizacyjną w języku ukraińskim. Uchodźcy z niepełnosprawnościami i opiekunowie będą mogli mogą uzyskać wsparcie m.in. w:

– znalezieniu ośrodków/poradni terapeutycznych, specjalistycznej opieki medycznej, rehabilitacyjnej, psychologicznej;

– zdobyciu sprzętu specjalistycznego;

– formalnościach urzędowych związanych z systemem opieki zdrowotnej.

Numer ukraińskiej infolinii pomocowej: +48 539 866 471.

Stowarzyszenie Hakoach zapewni uchodźcom/czyniom wojennym przebywającym na terenie Łodzi i okolic bezpłatną, fachową pomoc psychologiczną. Zorganizuje także warsztaty (w tym cztery sesje warsztatów samorzeczniczych) dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz spotkania integrujące z lokalną społecznością.

Jako Inicjatywa „Nasz Rzecznik” zaprosimy wspierane przez nas osoby uchodźcze do dołączenia do naszego Zespołu Praw Uchodźców/czyń. Po to, by uzyskać najbardziej istotne informacje dotyczące ich potrzeb, lepiej sformułować postulaty do Rzecznika Praw Obywatelskich, a tym samym skuteczniej pomagać także innym uchodźcom i uchodźczyniom.

Będziemy edukować uchodźczynie i uchodźców w zakresie praw człowieka. Przeprowadzimy dla nich warsztaty, jak zgłaszać sprawy do RPO (od marca można zrobić to także w j. ukraińskim). Będziemy też wspierać samorzecznictwo wśród osób uchodźczych. Chcemy, by dzięki zdobytej wiedzy osoby te były samorzecznikami w swoim środowisku i przekazywały swoją wiedzę i doświadczenie innym.

Wspólnie będziemy przeciwdziałać dezinformacji, skutecznie działać włączająco i edukacyjnie. Inicjatywa „Nasz Rzecznik” zyska dostęp do bezcennej wiedzy o zmieniających się potrzebach osób uchodźczych a one same – wsparcie w kluczowych dla nich obszarach.

 

Projekt wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy jest realizowany przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” (OFOP) ze środków Network of European Foundations – Civitates

 

#naszeprawa

#NaszRzecznik

#solidarnizUkrainą