„Godność, Równość, Solidarność” – święto aktywistów i aktywistek praw człowieka

Anna Duniewicz

Wielowątkowe podsumowanie działań Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w minionym roku i bardzo ważna dyskusja, jak mamy dalej działać po dymisji Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Hanny Machińskiej, która wywołała nasz sprzeciw i oburzenie. Wzmacniające słowa prof. Adama Bodnara i budująca obecność przedstawicielek i przedstawicieli Biura RPO, którzy byli z nami w Warszawie. Pomocne warsztaty. Poruszające dokumenty z granicy polsko-białoruskiej i walczącej Ukrainy. Rozmowy o festiwalowych filmach i o trudnej miłości dokumentalistów i aktywistów praw człowieka. I wreszcie – uwieńczenie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka – pierwsza Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca przyznana dr Hannie Machińskiej, zawsze na pierwszej linii frontu walki o prawa człowieka.

Za nami piękne aktywistyczne święto „Godność, Równość, Solidarność”, współtworzone przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik”, OFOP, wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka – organizatorem Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca i Siecią Obywatelską Watchdog Polska.

Przyjechaliśmy przybici dymisją „naszej Rzeczniczki”. Wracamy w różne miejsca Polski z poczuciem siły, jaką dajemy sobie nawzajem, kiedy w trudnych czasach jesteśmy razem.

„Prawa człowieka są w waszych rękach – aktywistów i aktywistek” – powiedziała dr Hanna Machińska, odbierając nagrodę. Bo jeśli nie my, to kto?

 

Fotorelacja z ceremonii wręczenia Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca dr Hannie Machińskiej (fot. Jan Brykczyński):

Bardzo dziękujemy za wspólną pracę współorganizatorom wydarzenia: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – organizatorowi Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, Funduszowi Obywatelskiemu im. Henryka Wujca oraz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Pięknie dziękujemy europejskiej inicjatywie Civitates za wsparcie finansowe.