Honorowy patronat RPO nad debatą diagnostyczną na rzecz społecznego projektu ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami

Anna Duniewicz

Wzmacniająca wiadomość dla wszystkich zaangażowanych w debatę diagnostyczną na rzecz społecznego projektu ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami. Debata, którą współorganizujemy 5-6 września na Uniwersytecie Warszawskim, została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dlaczego to ważne wydarzenie i bardzo ważny projekt?

W Polsce wiele dorosłych osób z niepełnosprawności po śmierci rodziców trafia do domów pomocy społecznej, co jest zaprzeczeniem idei niezależnego życia. Osoby te potrzebują systemowych rozwiązań w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego z usługami wspierającymi, które pozwoliłby im na możliwie niezależne życie w środowisku lokalnym. Idea opracowania społecznego projektu ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym narodziła się spontanicznie w gronie rodziców osób z niepełnosprawnościami poznawczymi jako wynik ich troski, desperacji i woli zmiany sytuacji. Gotowość podjęcia prac nad ustawą wyrazili przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, świata nauki oraz społeczniczki i społecznicy podczas konferencji Fundacji Wspólnota Nadziei na krakowskim Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej 13 kwietnia br.

Naszym wspólnym celem jest wypracowanie społecznej propozycji jednolitego uregulowania różnego typu rozwiązań mieszkaniowych z usługami wspierającymi. Plan prac obejmuje cztery etapy, które zakończą się w czerwcu 2025 r. przedstawieniem propozycji całościowych regulacji i poddaniem ich pod publiczną dyskusję.