„Jak złożyć wniosek do RPO” – warsztat dla samorzeczników i samorzeczniczek w spektrum autyzmu, 22 marca 2023

Anna Duniewicz

– Zaskoczyliście nas wiedzą. Bezbłędnie odpowiedzieliście na wszystkie pytania dotyczące kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich i jak prawidłowo przygotować wniosek do RPO. Wspaniale poradziliście sobie z napisaniem wniosków do Rzecznika w czterech omawianych sprawach. Wasze wnioski mogłyby być pokazane jako wzór dla naszych interesantów – chwaliła pracę samorzeczników i samorzeczniczek w spektrum autyzmu Joanna Villamar Villarreal, Naczelniczka Wydziału Przyjęć Interesantów w Biurze RPO, która 22 marca poprowadziła drugą turę warsztatów „Jak złożyć wniosek do RPO”. Emocje na 29. piętrze warszawskiego Biura RPO przy Stawki 2 sięgały dziś zenitu, kiedy młodzi ludzie w spektrum autyzmu mistrzowsko pokonywali wysoko postawioną poprzeczkę.

Warsztaty – zorganizowane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Inicjatywą „Nasz Rzecznik”, Klubami Świadomej Młodzieży z Łodzi, Włocławka i Kutna przy Fundacji Autism Team i Fundacji Pro Aperte oraz z inicjatywą obywatelską „Chcemy całego życia!” – były zwieńczeniem pierwszego roku współpracy samorzeczników/czek w spektrum autyzmu z Biurem RPO. Po dwóch praktycznych lekcjach składania wniosków do RPO samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum są gotowi dzielić się wiedzą w swoich lokalnych społecznościach i coraz lepiej przygotowani, by skutecznie bronić swoich praw. Podczas nadchodzącej kwietniowej kampanii „Stop przemocy! #przyjaźnie dla autyzmu” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich spodziewamy się wielu samodzielnych interwencji.

Oto, jak jeden z samorzeczniczych zespołów wystąpił dziś do RPO w przykładowej sprawie starszej pani, której MOPS odmówił niezbędnego wsparcia:

 

Łódź, dn. 22.03.2023 r.

 

Szanowny Pan Prof. Marcin Wiącek

Rzecznik Praw Obywatelskich

Aleja Solidarności 77

00-090 Warszawa

Aleksandra i Filip Dobrodziejscy

Wojewódzkiego 32B m.13  92-446 Łódź

 

Szanowny Panie Rzeczniku,

 

Jesteśmy sąsiadami 87-letniej pani Euzebii Chucherko, która popadła w niedostatek. Od niedawna jest już niezdolna do wykonywania niektórych prac domowych z powodu złego stanu zdrowotnego. Z powodu wspomnianych trudności w codziennych czynnościach, pomogliśmy pani Euzebii wystosować do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi wniosek o przydzielenie specjalistycznych usług opiekuńczych.

Niestety, Ośrodek odmówił, argumentując, że pani Euzebia w pierwszej kolejności powinna skontaktować się ze swoim synem. Problem polega na tym, że syn pani Euzebii jakiś czas temu wyjechał za granicę i nasza sąsiadka nie ma z nim kontaktu. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Pana o interwencję w związku z w/w. decyzją nr [nr decyzji].

W naszym odczuciu decyzja jest krzywdząca dla pani Euzebii, ponieważ na co dzień zmaga się z wieloma trudnościami z powodu podeszłego wieku. Naszym zdaniem, przyznanie naszej sąsiadce SUO jest kluczowe w celu umożliwienia jej sprostania codziennym życiowym obowiązkom.

W związku z powyższym, bardzo prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

 

Z  wyrazami szacunku,

 

Ola i Filip Dobrodziejscy

* * *

Pięknie dziękujemy przedstawicielkom Biura RPO: paniom Joannie Villamar Villarreal, Monice Wiszyńskiej-Rakowskiej, Barbarze Imiołczyk, Beacie Tokarz-Kamińskiej i Aleksandrze Wodyk za perfekcyjnie przygotowany, świetnie poprowadzony i bardzo potrzebny warsztat. Dziękujemy za gościnność, uważność i dbałość o komfort osób w spektrum autyzmu. Wielkie ciche brawa!