Nagroda RPO im. Pawła Włodkowica dla dwóch małżeństw pomagających uchodźcom

Anna Duniewicz

– Pomaganie jest legalne, to przemoc jest przestępstwem! – powiedziała obrończyni praw człowieka Maria Radwańska, odbierając tegoroczną Nagrodę RPO im. Pawła Włodkowica 3 marca w Warszawie. Wraz z mężem, Wojciechem Radwańskim, koordynują Punkt Interwencji Kryzysowej w Gródku, który udziela pomocy humanitarnej migrantom i uchodźcom przekraczającym polsko-białoruską granicę. Laureaci nagrody, Maria i Zbigniew Radwańscy, oraz inni przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej wyszli na scenę z klepsydrami osób tragicznie zmarłych na polsko-białoruskiej granicy.

Nagrodę im. Pawła Włodkowica otrzymało też małżeństwo z Chrzanowa, Mirosława i Zbigniew Warzecha. Przekształcili swój klub fitness w schronienie dla kilkudziesięciu uchodźców wojennych z Ukrainy.

– To uhonorowanie solidarnej postawy wobec uchodźców całego polskiego społeczeństwa – powiedział RPO Marcin Wiącek podczas gali wręczenia nagrody, która zbiegła się z obchodami 35-lecia urzędu RPO. – Każdy człowiek, który z tych czy innych przyczyn znalazł się na terytorium Polski, korzysta z wolności i praw wyrażonych w Konstytucji i wiążących Polskę traktatach międzynarodowych. Każdy człowiek zasługuje na szacunek i właściwe traktowanie. – podkreślił prof. Wiącek. – Tymczasem granicy polsko-białoruskiej standardy praw człowieka są często nieobecne, tak jakby był to fragment terytorium państwa, gdzie nie działa Konstytucja, prawo europejskie i międzynarodowe konwencje – mówił RPO. – Nie do przyjęcia w obecnej formie są tzw. pushbacki. Zastrzeżenia budzi bezrefleksyjne umieszczanie migrantów, zwłaszcza dzieci, w ośrodkach zamkniętych.

Relacja z uroczystości wręczenia Nagrody RPO im. Pawła Włodkowica:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/nagroda-rpo-pawla-wlodkowica-malzenstwa-pomagajace-uchodzcom?fbclid

Fot. Grzegorz Krzyżewski/BRPO