„Niepojęte, jak niepojemne są nasze serca i jaka krótka pamięć” – spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń 22 kwietnia 2024

Anna Duniewicz
  • W ciągu ostatnich lat za naszą wschodnią granicą nasiliło się zjawisko kryminalizacji osób LGBT+. Homofobia, transfobia i queerfobia, przed którą uciekały osoby LGBT+ z Białorusi, niestety dopadła je także tu.
  • Gigantycznym wyzwaniem jest zapewnienie możliwości zamieszkania osobom queerowym w kryzysie uchodźczym. Polacy są zmęczeni pomaganiem uchodźcom. Bezpiecznie zakwaterowanie najtrudniej znaleźć osobom LGBT+ i osobom ze społeczności romskiej.
  • „Niepojęte, jak niepojemne są nasze serca i jaka krótka pamięć.”

 

Osią spotkania Zespołu Praw Uchodźców i Uchodźczyń 22 kwietnia była prezentacja przedstawiciela Konsorcjum Migracyjnego, Sariana Jarosza, podsumowująca pionierskie badania nad sytuacją osób uchodźczych LGBT+ – „Queer Within Borders: intersekcjonalna queerowa solidarność z osobami uchodźczymi w Polsce 2021-2024”.

Wcześniej o działaniach Konsorcjium Migracyjnego – koalicji dziewięciu organizacji  wspierających uchodźców/czynie i migrantki/ów z całej Polski (https://konsorcjum.org.pl/o-nas/) – opowiedziała inna reprezentantka Konsorcjum, Aleksandra Fertlińska. „Przez osiem lat łączyła nas nieformalna współpraca, od dwóch lat jesteśmy Związkiem Stowarzyszeń. Prowadzimy działania badawcze i rzecznicze. Nasza Akademia Migracyjną prowadzi kursy dla osób pracujących z osobami uchodźczymi i migranckimi, ale też kursy dla samorządów lokalnych. Łączymy środowisko pozarządowe. Jesteśmy forum współpracy i integracji. Koordynujemy wspólne prace na temat strategii polityki migracyjnej.” – mówiła przedstawicielka Konsorcjum.

Projekt Collective Queer Without Borders, o którym opowiedział Sarian Jarosz, wspiera osoby migranckie, łącząc różne rodzaje potrzeb. W ciągu ostatnich lat za naszą wschodnią granicą nasiliło się zjawisko kryminalizacji osób lGBT+. Do Polski przyjeżdżały osoby LGBT+ z Białorusi. Homofobia, transfobia i queerfobia, przed którą uciekały, niestety dopadła je także tu.

Gigantycznym wyzwaniem jest zapewnienie możliwości zamieszkania osobom queerowym. Polacy są zmęczeni pomaganiem uchodźcom. Nie chcą już przyjmować osób uchodźczych pod swój dach. Bezpiecznie zakwaterowanie najtrudniej znaleźć osobom LGBT+ i osobom ze społeczności romskiej. Niepojęte, jak niepojemne są nasze serca i jaka krótka pamięć.

Brakuje wsparcia medycznego. Coraz mniej jest pieniędzy na wsparcie osób uchodźczych, w tym grup szczególnie wrażliwych. Ograniczone są zasoby na szkolenie administracji.

W szczególnie trudnej sytuacji są osoby LGBT+ w miejscach detencji i zbiorowego zakwaterowania. Niełatwy jest w Polsce ich coming out. Odczuwają zinternalizowany wstyd i strach. Tłumacze nie są przeszkoleni z inkluzywnego języka. Skutek: Somalijczyk w głębokiej depresji słyszy pytanie, czy jest pedałem.

Prezentacja Sariana Jarosza dostępna jest tu:

https://prezi.com/p/twujjkthoxex/?present=1

 

Podczas spotkania 22 kwietnia zapowiedzieliśmy też najbliższe ważne dla Zespołu wydarzenia Inicjatywy „Nasz Rzecznik“:

  • mrągowską debatę lokalną „Spotkajmy się“ 23 maja, dotyczącą integracji osób uchodźczych (koordynacja: Zofia Wojciechowska)
  • warszawskie wydarzenie Inicjatywy „Nasz Rzecznik“ 10 maja pt. „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?“
  • zdalne szkolenie Anny Tomaszewskiej z Akcji Demokracji dotyczące prowadzenia kampanii społecznych i pisania petycji – 16-17 maja, godz. 17:00-20:00
  • stacjonarny warsztat Natalii Gebert dla przedstawicieli/lek administracji publicznej o komunikacji z osobami uchodźczymi i migranckimi w Łodzi 27 maja

 

Ważne:

Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy

lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl

Zgłoszenia w języku ukraińskim:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina

 

Dekalog  „naszrzecznikowych” postulatów na stronie:

Sztandarowe postulaty Inicjatywy „Nasz Rzecznik”

 

Termin następnego spotkania Zespołu Praw Uchodźców/czyń: 28 maja (wtorek) o godz. 17:30.