Planujemy akcję „Wybory dostępne dla wszystkich” – relacja ze spotkania 7 marca 2025

Anna Duniewicz

7 marca przedstawicielki/le Centrum Projektów Społecznych Biura RPO oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w akcję „Wybory dostępne dla wszystkich” planowali kolejne działania, zwiększające dostępność spotkań wyborczych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Dariusz Supeł, Zastępca Dyrektorki Centrum Projektów Społecznych Biura RPO, przedstawił materiały opracowane przez Biuro Rzecznika: wytyczne, w tym działającej przy RPO Rady osób z niepełnosprawnościami, oraz projekt filmików z udziałem jej członków i członkiń.

Omówiliśmy ankietę oceny dostępności wyborów, opracowaną przez CPS Biura RPO. Jej ostateczny kształt, łącznie z krótkim, mobilizującym wstępem, chcemy sfinalizować do 13 marca, czyli do kolejnego spotkania planującego. Wówczas powinniśmy już poznać decyzję RPO w sprawie poszczególnych planowanych przez nas działań, w tym dot. adresu e-mail, na który miałyby spływać dane z obywatelskiej kontroli spotkań i lokali wyborczych.

Katarzyna Jaślar (Akcja Demokracja) podsumowała swoje rozmowy z KOD-em. Dotychczas tylko jedno pytanie w formularzu KOD dla obserwatorów wyborczych dotyczyło kwestii dostępności lokali wyborczych, jednak KOD bardzo chętnie włączy się do akcji, jeśli tylko Biuro RPO zwróci się z taką propozycją. Już teraz wśród pytań w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie znajdą się 2-3 pytania dotyczące dostępności. KOD jest otwarty na uzupełnienie formularzy przy kolejnych wyborach.

Anna Tomaszewska przekazała nam informację, że Akcja Demokracja zyskała możliwość utworzenia oddzielnej strony internetowej dla „Wyborów dostępnych dla wszystkich”. Zależy nam na zapewnieniu jej dostępności, dlatego zwrócimy się do naszych ekspertek/ów z prośbą o rekomendacje i audyt portalu. Na tej stronie będą udostępniane najważniejsze informacje, wytyczne i materiały przygotowane przez poszczególne organizacje, np. zestaw praw o obowiązków OzN w wyborach opracowany przez Fundację Avalon. Ważna jest szeroka informacja o istnieniu takiej strony. Dobrze byłoby zorganizować konferencję na jej inaugurację.

Do końca przyszłego tygodnia Anna Wróblewska z Fundacji Blind&Proud i Hanna Pasterny (Fundacja Wielogłosu) przyjrzą się materiałom wyborczym czterech najwyżej notowanych kandydatów na prezydenta pod kątem ich dostępności dla użytkowników czytników ekranu. Osoby z niepełnosprawnością wzroku przetestują wybrane strony internetowe w przeglądarkach na komputer i smartfon, ulotki w wersji cyfrowej oraz spoty wyborcze. Uzyskane dane będą zamieszczone na dedykowanej stronie internetowej.

Współorganizatorzy akcji wystosują pisma do komitetów wyborczych, zachęcające do zwrócenia uwagi na kwestię dostępności wyborów dla ponad trzech milionów wyborców i wyborczyń z niepełnosprawnościami. Do pism dołączona będzie ankieta, pozwalająca ocenić stopień zapewnienia dostępności. Chcemy posługiwać się językiem korzyści i raczej zachęcać, niż piętnować braki.

Rafał Bojarski ze Stowarzyszenia Pro Civium poruszył kwestię dostępności wyborów w zakładach karnych i aresztach śledczych. Jego organizacja planuje pismo w tej sprawie do Centralnej Służby Więziennej.

Przydatne materiały dotyczące akcji Wybory dostępne dla wszystkich można znaleźć na stronie:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/tagi/dostepne-wybory