Brzuch i popiersie kobiety w ciąży

#PoCoNamRzecznik Prawa rodzących kobiet

Anna Gryta

Zdarza się, choć coraz rzadziej, że obywatele pytają, po co jest informacja (publiczna). I co ma do tego Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dla nas – Miasta Obywatelskiego Lubartów – pozyskiwanie informacji jest realizacją artykułu 11 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jest prawem człowieka.

  1. Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
  2. Szanuje się wolność i pluralizm mediów.

Pytanie, czemu może służyć?

Tu już odpowiedzi są bardzo precyzyjne. Jednym z takich przykładów, który opiera się na dostępie do informacji, jest raport Fundacji „Rodzić po Ludzku” „Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego”.

Jak stwierdziła Joanna Pietrusiewicz, Prezeska Fundacji „Rodzić po Ludzku”:

Tam gdzie tracimy nasze prawa, dzieje się to z szybkością błyskawicy, a tam gdzie je zyskujemy, musimy latami walczyć o realizację tych praw. Prawdopodobnie dopiero za 20 lat Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej będzie wdrożony we wszystkich placówkach w Polsce. Widzimy zmianę, w naszej opinii jest jednak zbyt powolna jak na fakt, że kobiety mają prawo do każdej z zawartych tam procedur. Dlaczego jedno prawo w Polsce wpływające na życie kobiet jest egzekwowane szybko, a inne, dotykające dobrostanu matki i dziecka, jakości życia całej rodziny, nie jest w ogóle wdrażane i nie wspiera się jego realizacji przez szpitale? Nie wymaga i nie pomaga. Od 10 lat. ()

Gdzie w tym wszystkim Rzecznik Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich monitoruje działania Fundacji „Rodzić po Ludzku”, ponieważ prawa rodzących kobiet, nadal pozostają w jego zainteresowaniu. Do biura RPO wpływają również sygnały dotyczące nieprawidłowości w szpitalach. Dlatego RPO zwrócił się do Ministra Zdrowia w tej sprawie. Na początku 2022 roku ministerstwo poinformowało, że planuje spotkać się z przedstawicielami Fundacji, omówić opublikowany Raport i porozmawiać o rekomendacjach.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał Ministerstwo Zdrowia o działania podjęte po tym spotkaniu.

W odpowiedzi, która została przekazana Rzecznikowi w lipcu br. czytamy, że: zostały podjęte prace nad opracowaniem ogólnopolskiej ankiety dotyczącej realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem – na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U., poz. 1756). Ankieta pozwoliłaby monitorować realizację opieki okołoporodowej oraz ocenę satysfakcji kobiet objętych opieką a zebrane na jej podstawie wnioski pomogą w wyodrębnieniu słabych punktów w opiece i podjęciu pracy nad ich wyeliminowaniem. Ponadto, w związku z postulatem Fundacji dotyczącym powołania zarządzeniem Ministra Zdrowia zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się opieką okołoporodową, ministerstwo wystąpiło o opinię do konsultantów krajowych w dziedzinach: położnictwa i ginekologii, perinatologii oraz neonatologii w sprawie zasadności jego formalnego funkcjonowania. Analiza zebranych informacji, w tym oczekiwań ekspertów co do efektów i czasookresu prac zespołu zostanie wzięta pod rozwagę w podjęciu decyzji o jego powołaniu.

Na tym, oczywiście, nie kończy się zaangażowanie RPO w tę problematykę.

Jednak to doskonały przykład na to, czemu służy projekt „Nasz Rzecznik”.

Powstał po to, żeby postulaty obywateli i organizacji pozarządowych brzmiały głośniej.


Źródło obrazka: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pregnant_women#/media/File:Autumn_baby_to_be_(Unsplash).jpg