Podsumowanie spotkania Praw Opiekunek/ów 20 czerwca 2024 r.

Anna Duniewicz
  • Zagwarantowanie dostępu do usług zdrowotnych pacjent(k)om niewspółpracującym z niepełnosprawnościami – ten postulat Zespołu Praw Opiekunek/ów przedstawimy podczas panelu Inicjatywa „Nasz Rzecznik” na straży naszych (s)praw w czasie Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych 28 czerwca
  • Przemocowe techniki behawioralne, które zamiast wspierać, krzywdzą osoby w spektrum autyzmu; niereagowanie lub bagatelizowanie szkolnej przemocy przez dyrekcję i kadrę nauczycielską, nazywanie przemocy relacyjnej konfliktem rówieśniczym; lekceważenie przez sądy i inne instytucje zeznań czy skarg osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu; zastraszanie i uciszanie rodziców, którzy interweniują w sprawach swoich dzieci – to kwestie, jakie chcemy zgłosić podczas spotkania dotyczącego przemocy z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Potrzebne są standardy postępowania ze szkolnymi agresorami nękającymi uczniów i uczennice z niepełnosprawnościami, w tym osoby w spektrum autyzmu i osoby z niepełnosprawnością intelektualną

 

– to główne kwestie poruszone na spotkaniu Zespołu Praw Opiekunek/ów 20 czerwca.

Temat naszego Zespołu na panel Inicjatywy „Nasz Rzecznik” podczas Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (28 czerwca godz. 11:00-12:30) zaproponowała Danuta Musiał z Fundacji dla Gigantów. Ponieważ zagwarantowanie dostępu do usług zdrowotnych pacjent(k)om niewspółpracującym z niepełnosprawnościami – kwestia wielokrotnie przez Zespół podnoszona – to nierzadko sprawa życia lub śmierci, postulat Zespołu na OFIP został jednogłośnie poparty. Rozwiązania, które trzeba byłoby wdrożyć, to:

  • Raz w roku dostępny pakiet badań profilaktycznych (morfologia i in.) dla każdej osób z niepełnosprawnościami. Wiele OzN nie ma żadnych badań od lat, choroby są diagnozowane w bardzo poważnych stadiach;
  • Opracowanie i wdrożenie  procedur postępowania z pacjenta(k)ami niewspółpracującymi
  • Zapewnienie OzN wsparcia przeszkolonego personelu medycznego.

 

Padło też wiele propozycji tematów, jakie warto poruszyć podczas spotkania z Zastępcą RPO Valerim Vachevem dotyczącego problemu przemocy, o które planujemy wystąpić po wakacjach. Członkinie Zespołu wymieniały przemocowe techniki behawioralne, które zamiast wspierać, krzywdzą osoby w spektrum autyzmu; niereagowanie lub bagatelizowanie szkolnej przemocy przez dyrekcję i kadrę nauczycielską, nazywanie przemocy relacyjnej konfliktem rówieśniczym; lekceważenie przez sądy i inne instytucje zeznań czy skarg osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu; zastraszanie i uciszanie rodziców, którzy interweniują w sprawach swoich dzieci – grożenie im, że ich dzieci zostaną usunięte ze szkoły, przeniesione do szkoły specjalnej itp. Brakuje edukacji dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, ale też rodziców dzieci pełnosprawnych i neurotypowych. To duży problem w placówkach z oddziałami integracyjnymi.

Problemem jest przemoc w szkolnych szatniach, zwłaszcza przed lekcjami WF i brak reakcji nauczycieli, którzy powołują się na zakaz interweniowania w szatniach. Przemocowe bywają też same lekcje wychowania fizycznego, kiedy nauczyciele nie są przeszkoleni do pracowania z dziećmi z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu, nie rozumieją ich potrzeb i trudności,  stawiają im nierealistyczne wymagania.

Przemocą jest wreszcie wypieranie przez rodziców odmienności rozwojowej/ niepełnosprawności dziecka, co skazuje dziecko na brak wsparcia.

Potrzebne są standardy postępowania ze szkolnymi agresorami nękającymi uczniów i uczennice z niepełnosprawnościami, w tym osoby w spektrum autyzmu, osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Konieczna jest prosta ścieżka reagowania w sytuacjach konfliktów. Niezbędne są pomocne publikacje i warsztaty dla rodziców. Dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby opinia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wpływała zarówno do rodzica, jak i do szkoły, by szkoła mogła zapewnić dziecku niezbędne wsparcie.

 

Ważne:

  • Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy

lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl

Zgłoszenia w języku ukraińskim:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina

  • Dekalog naszych postulatów na stronie:

Sztandarowe postulaty Inicjatywy „Nasz Rzecznik”

Termin następnego spotkania: 18 września (środa) godz. 17:30.