Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień? – konferencja Inicjatywy „Nasz Rzecznik” 10 maja 2024

Anna Duniewicz
  • Demokracja jest silna wtedy, kiedy wspieramy mniejszości, a praw broni się najskuteczniej, mając sojuszniczki i sojuszników
  • Rzecznik Praw Obywatelskich chroni prawa każdej osoby przebywającej w Polsce, nie tylko polskich obywateli/lek
  • Infolinia Rzeczniczki Praw Dziecka przyjmuje też zgłoszenia dzieci uchodźczych i migranckich, a zawiadomienia o łamaniu praw dziecka mogą i powinny zgłaszać wszystkie osoby, które uważają, że prawa jakiegoś dziecka zostały naruszone
  • Jeśli w szpitalu lub innej placówce medycznej doznamy pogorszenia stanu zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta pomoże nam uzyskać rekompensatę finansową
  • Prawa osób z niepełnosprawnościami do pełnego udziału w wyborach wciąż nie są respektowane – programy wyborcze nie są tłumaczone na język migowy, łamane są prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome i słabowidzące muszą korzystać podczas głosowania z pomocy osób trzecich, wiele lokali wyborczych oznaczonych jako dostępne wciąż nie zapewnia pełnej dostępności.

 

O naszych prawach, o które upominamy się w zespołach Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, o tym, komu i w jaki sposób zgłaszać naruszenia tych praw i o wyborach dostępnych dla wszystkich rozmawialiśmy na miesiąc przed eurowyborami z przedstawiciel(k)ami władz publicznych, urzędów i instytucji i organizacji społecznych podczas konferencji „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?”. Wydarzenie Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, które 10 maja zgromadziło w Muzeum Warszawskiej Pragi tłumną reprezentację aktywistek i aktywistów z różnych obszarów praw, odbyło się dzięki wsparciu ChangemakerXchange w ramach stypendium Changemakers for Democracy Fellowship.

W debacie otwarcia pt. „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?”, moderowanej przez koordynatorkę Inicjatywy, Anię Duniewicz, uczestniczyli: Katarzyna Karpa-Świderek, Rzeczniczka prasowa Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, pierwsza koordynatorka naszego Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat; Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych; Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, przed czterema laty społeczna kandydatka Inicjatywy „Nasz Rzecznik” na Urząd RPO oraz Piotr Stec, Główny kierownik projektu w Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego, w imieniu Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Agnieszki Buczyńskiej.

Padły ważne dla nas deklaracje chęci współpracy z Inicjatywą „Nasz Rzecznik” w różnych obszarach praw, którymi się zajmujemy. Ucieszyła nas otwartość na zgłaszane przez nas postulaty i zapowiedzi szerokich, autentycznych konsultacji aktów prawnych. Bardzo żywa (i jak zawsze za krótka!) była rozmowa naszych gości/ń z publicznością, po której Pełnomocnik Łukasz Krasoń i Piotr Stec odpowiadali na zebrane na karteczkach pytania z sali.

 

Panel drugi, „Mam sprawę – i co dalej? Jak zgłaszać sprawy instytucjom”, poprowadziły Joanna Gzyra Iskandar koordynatorka Zespołu Praw Kobiet Inicjatywy „Nasz Rzecznik” (Fundacja Feminoteka) oraz Eliza Gaust, koordynatorka Zespołu Praw Uchodźców/czyń Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, Pełnomocniczka Prezydent Łodzi ds. Równego Traktowania (Stowarzyszenie HaKoach).

Paulina Dawidczyk – Dyrektorka Departamentu Skarg Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Adela Gąsiorowska – Pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Współpracy z Partnerami Społecznymi, Dominika Kuna – Starsza Specjalistka w Zespole ds. Przestępczości wobec Dzieci w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka, Karol Muż – Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz Rynku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Renata Zych – Naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, szczegółowo przedstawili tryb zgłaszania spraw instytucjom, które reprezentują i kto może wnieść wniosek, skargę czy zawiadomienie o naruszeniu praw. Wypowiedzi prelegentek/ów notowała koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, Ania Duniewicz.

Trzecia część wydarzenia, „Wybory dostępne dla wszystkich” była rozmową Ani Duniewicz (Inicjatywy „Nasz Rzecznik” i „Chcemy całego życia!”) z przedstawiciel(k)ami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich: Moniką Wiszyńską-Rakowską, Pełnomocniczką RPO ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Dariusz Supłem, Zastępcą Dyrektorki Centrum Projektów Społecznych BRPO, organizacji na rzecz transparentnych, uczciwych wyborów: Różą Rzeplińską (Stowarzyszenie 61, portal Mam Prawo Wiedzieć) i Zofią Lutkiewicz (Fundacja Odpowiedzialna Polityka), współorganizującą akcję „Wybory dostępne dla wszystkich” kampanierką Anną Tomaszewską (Akcja Demokracja) oraz aktywistów/tek praw osób z niepełnosprawnościami z Inicjatywy „Nasz Rzecznik”: Hanną Pasterny (Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS), Maciejem Kowalskim (Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki) i Rafałem Bojarskim (Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Pro Civium”).

Mówiliśmy o prawach osób z niepełnosprawnościami do pełnego uczestnictwa w procesie wyborczym, o sukcesie ostatniej obywatelskiej kontroli dostępności lokali wyborczych (w czasie wyborów samorządowych, dzięki współpracy z organizacjami społecznymi i przy wielkim zaangażowaniu Akcji Demokracji, Biuro RPO otrzymało dwukrotnie więcej niż jesienią formularzy kontroli dostępności lokali wyborczych), ale też o naruszeniach prawa do dostępnych wyborów. Programy wyborcze wciąż nie są tłumaczone na język migowy, łamane są prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome i słabowidzące muszą korzystać podczas głosowania z pomocy osób trzecich, wiele lokali wyborczych oznaczonych jako dostępne wciąż nie zapewnia pełnej dostępności – to tylko niektóre z przytoczonych przykładów.

 

Dziękujemy naszym Gościniom i Gościom, wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia i wszystkim osobom, które były z nami 10 maja za wspaniały czas razem, ważne słowa i świetne pomysły na wspólne działania, opowiedzenie o tym, co robicie i czujecie, i za inspirujące rozmowy w kuluarach, które chcecie kontynuować.

Do zobaczenia na kolejnym naszrzecznikowym zjeździe!

Fotorelacja: Jakub Szafrański