Co piąta rodzina w Polsce to matka samodzielnie wychowująca dzieci. Czy nasze państwo dba o ich prawa w odpowiedni sposób i wspiera je? Według nas nie! Mało tego, ich problemy wydają się być niezauważone. Dług alimentacyjny rośnie, świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie są waloryzowane od lat, trudności w łączeniu pracy z samodzielną opieką nad dziećmi są niedostrzegane. Dlatego w ramach Inicjatywy „Nasz Rzecznik” został powołany Zespół ds. Alimentów.
Pierwsze spotkanie Zespołu odbyło się 23 października. W jego skład weszły: koordynatorka Karolina Bury (Fundacja Rodzic w mieście), Anna Duniewicz (koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik”), Izabela Desperak (dr socjologii UŁ), Joanna Gzyra-Iskandar (Feminoteka), Dominika Chabin (Fundacja NieOdkładalni) i Ewa Frej (@matkagigantka).
Co piąta rodzina w Polsce to samodzielna matka. Ogromna rzesza takich matek boryka się z problemem niealimentacji. Kobiety muszą pracować na dwa etaty, żeby utrzymać rodzinę. To problem, który wymaga natychmiastowego działania, co do tego jesteśmy zgodne.
Jak zauważyła dr Izabela Desperak, socjolożka z Uniwersytetu Łódzkiego od lat zajmująca się tematem niealimentacji, pierwszą, najważniejszą kwestią, jest zmotywowanie organów państwowych do wielowymiarowego, eksperckiego zbadania problemu niealimentacji i zbierania rzetelnych, ogólnopolskich danych dotyczących tego zagadnienia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie na poważnie zająć się kwestią niealimentacji, myśleć o realnych, działających rozwiązaniach i długofalowej zmianie społecznej.
Ewa Frej i Karolina Bury zwróciły uwagę na to, że problem niealimentacji dotyka bardzo wielu wymiarów życia – zarówno na poziomie społecznym, psychologicznym, jak i ekonomicznym. Dlatego tak ważne jest, aby uporządkować i usystematyzować wątki, jakie się pojawiają. Znaczna część z tych tematów to działania wieloletnie, wymagające przygotowania i czasu na ich realizację. Ale jest też wiele kwestii, które można zrobić już teraz.
Dominika Chabin zaproponowała przeprowadzenie kampanii społecznej uwrażliwiającej społeczeństwo na problem matek i dzieci dotkniętych problemem niealimentacji oraz uczącej odpowiedzialności za drugiego człowieka. Warto do tego wykorzystać ważne daty, jak np. 20 listopada czyli Międzynarodowy Dzień Praw dziecka – Rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, czy 10 grudnia czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Równie istotne jest uświadamianie politykom, jak duży jest to problem i jak wielu osób w naszym kraju dotyka. Spotkanie z Ministrą do spraw Równości Katarzyną Kotulą jest działaniem, które pozwoli nam zbliżyć się do tego celu.
To co jest ogromnie ważne, to pokazanie społeczeństwu, że problem niealimentacji to nie tylko problem matek i dzieci. To problem nas wszystkich – społeczeństwa, które płaci rachunki za niealimenciarzy. Niealimentacja jest przemocą ekonomiczną, a jej koszty ponosimy my wszyscy.
Aby móc skutecznie zająć się tematem niealimentacji, będziemy zabiegać o powołanie Zespołu ds. Alimentów działającego przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka.