Prawo do oddychania czystym powietrzem i prawa pieszych – spotkanie Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat z Zastępcą RPO i ekspertami Biura RPO 12 kwietnia 2024

Anna Duniewicz
  • 93% dzieci każdego dnia wdycha toksyczne powietrze
  • W Polsce 50 000 przedwczesnych zgonów jest związanych ze smogiem
  • W rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej z 2022 r. aż 72% miast stanowiły miasta polskie
  • Istnieje bezpośredni związek między wdychaniem zanieczyszczonego powietrza a spadkiem funkcji umysłowych (badania w szkołach w Wielkiej Brytanii)
  • Mandat za śmiecenie na ulicy wynosi 500 zł, za jazdę na gapę w Katowicach – nawet 550 zł, ale za parkowanie „na gapę” –  tylko 100 zł

 

Prawo do oddychania czystym powietrzem oraz prawo pieszych, szczególnie dzieci, osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, do bezpiecznego poruszania się po przestrzeni miejskiej – to główne tematy spotkania Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat Inicjatywy „Nasz Rzecznik” z Zastępcą RPO dr. Valerim Vachevem i ekspert(k)ami Biura RPO, które odbyło się 12 kwietnia w formule hybrydowej.

Koordynatorką spotkania była Agnieszka Krzyżak-Pitura (Fundacja Rodzic w mieście). W Biurze RPO towarzyszyli jej: aktywista praw pieszych Szymon Nieradka i prof. Tadeusz Zielonka, lekarz współpracujący z Fundacją Rodzic w mieście. Ze strony Inicjatywy udział wzięli także: Anna Spurek (Fundacja Green REV Institute), Olga Wojdyńska, koordynatorka Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat (Stowarzyszenie Mudita), Anna Duniewicz, koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik” (inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”) i Katarzyna Król, członkini Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami Inicjatywy „Nasz Rzecznik” („Chcemy całego życia!”).

Biuro RPO reprezentowali: Zastępca RPO dr Valeri Vachev, przedstawiciele Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO: Łukasz Kosiedowski i mec. Tomasz Schabowski oraz Adela Gąsiorowska, Pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Współpracy z Partnerami Społecznymi.