Prezentacja wyników ogólnopolskiego badania Instytutu Spraw Publicznych

Ewa Krzywaźnia, Ania Duniewicz

1 września 18 członkiń i członków Inicjatywy “Nasz Rzecznik” uczestniczyło w bardzo ważnym dla nas spotkaniu prowadzonym przez Sonię Horonziak i Filipa Pazderskiego z Instytutu Spraw Publicznych – prezentacji wstępnych wyników ogólnopolskich badań ilościowych przeprowadzonych przez ISP.

Badania objęły reprezentatywną, ponad czterotysięczną grupę respondentów. Osoby biorące w nich udział odpowiadały na pytania odnośnie funkcjonowania naszego kraju, aktywności obywatelskiej, zaufania do instytucji i różnych kwestii społecznych – w tym praw kobiet, osób z niepełnosprawnościami, czy osób uchodźczych. Dzięki współpracy ISP z pięcioma koalicjami wspieranymi przez NDI w ramach programu CECEP (Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowej) Inicjatywa “Nasz Rzecznik” miała możliwość zaproponowania pytań badawczych w interesujących nas obszarach. Cieszymy się, że sporo naszych pytań znalazło się w badaniach.

Podczas spotkania szczegółowo przyjrzeliśmy się kluczowym odpowiedziom w obszarach praw kobiet, osób z niepełnosprawnościami i uchodźczyń/ców wojennych z Ukrainy, choć przesłane przez nas pytania dotyczyły także innych obszarów praw, kwestii ochrony środowiska i in.

Badania prezentują się imponująco i wzbudziły bardzo duże zainteresowanie uczestniczek/ów spotkania. Ich wyniki będą świetnym narzędziem dla wszystkich osób aktywnych w obszarze działań rzeczniczych. Wkrótce badania zostaną opublikowane i staną się dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Kiedy to nastąpi, będziemy je udostępniać naszymi kanałami informacyjnymi.

Program CECEP, w ramach którego powstały badania, jest realizowany przez National Democratic Institute ze Stanów Zjednoczonych w partnerstwie z węgierskim DemNet oraz Instytutem Spraw Publicznych w Polsce. Dzięki uczestnictwu w programie CECEP jako Inicjatywa “Nasz Rzecznik” miałyśmy i mieliśmy przyjemność poszerzania wiedzy w kilku już przeprowadzonych szkoleniach, a kolejne możliwości przed nami.