Przewińmy Polskę! Gliwicka rozmowa o komfortkach, czyli o podstawowych ludzkich potrzebach, prawach i godności

Anna Duniewicz
  • W wielu miejscach w Polsce osoby z niepełnosprawnościami są cewnikowane na brudnych podłogach publicznych toalet, przewijane na ławkach w parku, w warunkach urągających ludzkiej godności.
  • W dużym kraju w środku Europy wciąż zdarza się, że młode osoby z niepełnosprawnościami umierają z powodu długotrwałego wstrzymywania potrzeb fizjologicznych.
  • Brak komfortek – toalet z leżankami dla osób wymagających wykonania czynności pielęgnacyjnych i higienicznych – to przede wszystkim problem kobiet. Aż 90% kobiet poruszających się na wózku ma problemy z nerkami. Niewiele piją, żeby uniknąć konieczności korzystania z toalety, ponieważ w przestrzeni publicznej brakuje toalet z leżankami i podnośnikami.
  • Tworzenie sieci komfortek w całej Polsce to realizacja podstawowych praw ok. 150 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, doświadczających codziennego wykluczenia i upokorzeń.
  • Rozmowa o komfortkach, których jest w Polsce zaledwie kilkadziesiąt, to rozmowa o godności, która jest podstawą wszystkich praw i wolności, i przysługuje każdemu człowiekowi.
  • To nie jest wstydliwy temat. To temat, który wstyd nie podjąć.

 

O konieczności budowania ogólnopolskiej sieci pokoi pielęgnacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, idei propagowanej przez Akcję Przewijamy Polskę i o tym, jak do niej przekonać decydentów i ogół społeczeństwa – rozmawialiśmy podczas debaty lokalnej  „Przewińmy Polskę”, zorganizowanej 14 maja w Gliwicach przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik”, Fundację NieOdkładalni z Gliwic oraz Politechniki Śląską. W debacie w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, moderowanej przez dziennikarkę i aktywistkę społeczną Małgorzatę Lichecką, wzięli udział: Łukasz Gorczyński, nowy Wiceprezydent Gliwic (serdecznie gratulujemy!), działacz społeczny, członek zarządu OFOP i współkoordynator Zespołu ds. Wolności Zrzeszania się Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, Monika Wiszyńska-Rakowska – Pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami, Agnieszka Filipkowska – Radna Rady Miasta Gliwice, ambasadorka akcji “Przewijamy Polskę”, Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, Zuzanna Wójcik, prezeska Fundacji Qlavi, przedstawicielka firmy Levicare oraz współorganizatorka wydarzenia – Dominika Chabin – prezeska Fundacji NieOdkładalni, członkini Zespołu Praw Opiekunek i Zespołu Praw Kobiet Inicjatywa „Nasz Rzecznik”.

Warsztat stolikowy „Jak przebić naszą bańkę i rozpropagować ideę tworzenia w Polsce sieci komfortek” poprowadził Filip Janiczak – młody przedsiębiorca i społecznik. Wspólnie wypracowywali/łyśmy na nim pomysły na nowe sposoby dotarcia z przekazem o konieczności zapewnienia dostępnej przestrzeni miejskiej do ogółu społeczeństwa, a przede wszystkim do osób i instytucji, które powinny o takich rozwiązaniach wiedzieć i powinny je wspierać.

Transmisja z wydarzenia jest dostępna na stronach: https://fb.watch/s4aAi4HMek/

https://www.facebook.com/nieodkladalni/videos/325123737277962

Fotorelacja: Katarzyna Sielawa, Fundacja Sawanci

 

Wydarzenie jest częścią cyklu debat Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w ramach programu Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowej wspieranego przez National Democratic Institute.