„Przychodzi uchodźczyni do urzędu…” – warsztat Natalii Gebert 27 maja

Anna Duniewicz
  • Jakie przeszkody i trudności mogą czekać na osoby z doświadczeniem uchodźstwa i migracji w urzędach i innych placówkach publicznych?
  • Jakie mogą być przyczyny nierównego traktowania i dyskryminacji?
  • Jak się komunikować, by rozumieć i być dobrze zrozumianym?
  • O czym należy pamiętać, zwracając się do osób uchodźczych?

 

– rozmawialiśmy z Natalią Gebert z Fundacji Inicjatywa Dom Otwarty i Grupy Granica podczas bardzo ciekawego warsztatu pt. „Przychodzi uchodźczyni do urzędu… czyli o dyskryminacji i nierównym traktowaniu w jednostkach administracji publicznej”, który odbył się w łódzkiej Fabryce Aktywności Miejskiej 27 maja. Szkolenie dla przedstawicieli administracji publicznej i organizacji społecznych współorganizowały Pełnomocniczka Prezydent Łodzi ds. Równego Traktowania, Eliza Gaust, koordynatorka Zespołu Praw Uchodźców/czyń Inicjatywy „Nasz Rzecznik” oraz koordynatorka naszej koalicji, Ania Duniewicz. Warsztat odbył się dzięki wsparciu ChangemakerXchange w ramach stypendium Changemakers for Democracy Fellowship.

Natalia Gebert od ponad 8 lat pracuje z osobami uchodźczymi. Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty (obecnie fundacji). W 2018 r. za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W październiku 2022 r. uhonorowana Nagrodą im. Abducadira Gabeire Farah za działania na rzecz migrantów w Polsce w kategorii „Aktywne wsparcie”.