W obecnej kadencji Sejmu RP posłanki i posłowie zajęli się zgłaszanymi przez nasz Zespół Spraw Lokalnych postulatami, dotyczącymi zmian w ustawach samorządowych. A wszystko przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. W lutym 2024 delegacja Zespołu rozmawiała z RPO osobiście m.in. o zgłaszanych przez Fundację Miasto Obywatelskie Lubartów postulatach. Ale nie na samej rozmowie RPO poprzestał, bo w dalszym ciągu Zespół ma merytoryczne wsparcie Rzecznika, który monitoruje proces.
Jak to wygląda proceduralnie?
W poprzedniej kadencji Sejmu RPO wystąpił z pismem do Przewodniczących Komisji Samorządu Terytorialnego Sejmu i Senatu RP. Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz spotkali się wówczas z przedstawiciel(k)ami Zespołu indywidualnie. Komisja sejmowa nie zdążyła zająć się sprawą, więc w bieżącej kadencji Sejmu RP Zespół ponownie złożył petycję. Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, w której podnosi, że: „Brak przeszkód co do wprowadzenia takiej ustawowej podstawy prawnej”.
Komisja do Spraw Petycji zdecydowała o dalszych pracach i wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o opinię na temat zgłaszanych postulatów.
Pierwsze zgłaszane kwestie dotyczą wprowadzenia:
– obowiązku publikacji sprawozdania z działalności radnego po zakończeniu każdego roku, co utrudni dezinformowanie mieszkańców i da przestrzeń dla informacji wszystkim radnym,
– obowiązku pełnienia dyżuru przez radnego co najmniej raz w miesiącu w godzinach dogodnych dla mieszkańców, obalając argument, że „ludzie nie przychodzą”. Nie przychodzą, bo nie są przyzwyczajeni, nie przychodzą, bo nie są zapraszani, nie przychodzą, bo nie mają zaufania, że ktoś się ich sprawą zajmie, wolą inną platformę. A przecież dyżur można też pełnić online, telefonicznie, mailowo itd.
– obowiązku publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej wykazu danych kontaktowych do radnych, w szczególności adresów mailowych i/lub nr tel. radnego.
To nie wszystkie sprawy zgłaszane Rzecznikowi przez Zespół Spraw Lokalnych Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Uwagi dotyczące ustawy o petycjach również są „w toku”. Będziemy o nich informować. Zaglądajcie na stronę:
https://www.facebook.com/lubartow.mamprawowiedziec