Rusza obywatelski monitoring dostępności spotkań wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

Anna Duniewicz

Dziś, 4 kwietnia, rusza bardzo ważna dla nas akcja „Wybory dostępne dla wszystkich”. W ostatnim dniu zgłaszania kandydatów i kandydatek w wyborach prezydenckich startuje obywatelski monitoring dostępności kampanii wyborczej dla osób z niepełnosprawnościami. Gorąco Was zachęcamy do prowadzenia go z nami w całym kraju!

Dlaczego to ważne?

W Polsce żyje około pięciu milionów wyborców i wyborczyń z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ich podstawowe prawa obywatelskie wciąż nie są w pełni przestrzegane. Brakuje łatwych do wyszukania i zrozumiałych informacji o programach wyborczych, brakuje dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami stron internetowych i spotkań z kandydatami i kandydatkami, a także w pełni dostępnych lokali wyborczych.

Chcemy to zmienić!

Dlatego wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich Inicjatywa Nasz Rzecznik, Akcja Demokracja, Chcemy całego życia, Fundacja Wielogłosu, Blind&Proud, Fundacja Odpowiedzialna Polityka, Fundacją Avalon, Integracja, Stowarzyszenie Pro Civium, Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją i in. mobilizują wszystkich do obywatelskiego monitoringu spotkań, materiałów i lokali wyborczych.

Kto może się włączyć?

Do akcji „Wybory dostępne dla wszystkich” może przyłączyć się każda osoba, dla której dostępne wybory to ważna sprawa.

Gdzie znaleźć materiały?

Na portalu Rzecznika Praw Obywatelskich w zakładce https://bip.brpo.gov.pl/pl/tagi/dostepne-wybory znajdują się materiały zarówno dla wyborców i wyborczyń, potrzebne do obywatelskiego monitoringu wyborów, jak i dla Komitetów wyborczych. Już wkrótce na podstawie wypełnionych ankiet na obywatelskiej stronie DostepneWybory.pl będą publikowane oceny zaangażowania poszczególnych kandydatów i kandydatek w zapewnienie dostępności spotkań.

Jak się włączyć?

Aby włączyć się w obywatelski monitoring spotkań wyborczych, wystarczy wziąć udział w spotkaniu wyborczym wybranego kandydata lub kandydatki w dowolnej miejscowości i wypełnić krótką ankietę oceny dostępności spotkania. Dodatkową pomocą może być poradnik.

Ankiety można wypełnić online, nawet na komórce:

https://bip.brpo.gov.pl/wspolne_dzialania/content/spotkania-wyborcze-dostosowane-do-potrzeb-osob-z-niepelnosprawnosciami

Można je też wydrukować, wypełnić ręcznie i zdjęcie lub skan wysłać mailem na adres cps@brpo.gov.pl. Ankieta do wydruku:

https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2025-04/Spotkania-wyborcze-dostosowane-do-potrzeb-osob-z-niepelnosprawnosciami-arkusz-oceny-do-wydruku.pdf

Wypełnione ankiety trafią do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i znajdą się w raporcie RPO.

Komitetom Wyborczym przypominamy, że to po ich stronie leży zapewnienie dostępności spotkań i materiałów kampanijnych dla wszystkich wyborców i wyborczyń. Czas na ich ruch!

Ważne linki:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-kampania-wybory-dostepne-dla-wszystkich

https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2025-04/Poradnik-Minimalne-wytyczne-dla-spotkan-wyborczych.pdf