„Społeczne i psychologiczne aspekty zaginięć” – szkolenie Fundacji ITAKA, 15 marca

Anna Duniewicz

W Polsce rocznie notuje się ok. 18 000 zaginięć. Mitem jest, że trzeba czekać 24 lub 48 godzin, by zgłosić zaginięcie na policji. Zaginiecie można zgłosić nie będąc spokrewnionym ani w bliskiej relacji z osobą, która w naszym przekonaniu zaginęła. Wśród uciekających z domu nastolatków przeważają dziewczęta. Ucieczka to często wołanie o pomoc.

Jak reagować w sytuacji zaginięcia osoby bliskiej i gdy widzimy osobę zaginioną? Komu, kiedy i jak zgłosić zaginięcie? Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięć dorosłych, nastolatków i dzieci? Po ilu latach osobę zaginioną można uznać za zmarłą i przeprowadzić postępowanie sądowe? Kogo pomaga szukać Fundacja ITAKA, a kiedy nie może podjąć poszukiwań? W jaki sposób ITAKA wspiera rodziny osób zaginionych?

Na te i wiele innych pytań odpowiadała psycholożka Agata Nowacka, koordynatorka Zespołu Poszukiwań i identyfikacji Fundacji ITAKA, podczas bardzo ważnego, poruszającego szkolenia pt. „Społeczne i psychologiczne aspekty zaginięć. Doświadczenia Fundacji ITAKA”, które odbyło się zdalnie 15 marca. Organizowaliśmy je w ramach projektu Koalicja Infolinii, który od 2022 r. Inicjatywa „Nasz Rzecznik” realizuje wspólnie z Biurem RPO.

 

21 marca, w Dniu Wagarowicza, Fundacja ITAKA realizuje wraz z influencerami działania profilaktyczne na temat ucieczek nastolatków. Informacje będą dostępne na profilu: https://www.facebook.com/FundacjaItaka

W czerwcu ITAKA zaprasza na konferencję na temat ucieczek, a we wrześniu współorganizuje z Biurem RPO konferencję dotyczącą zaginięć osób z chorobą Alzheimera. Jesienią planowane są działania nagłaśniające problem porwań rodzicielskich.

 

 

Ważne strony ITAKI: opiekujsiedzieckiem.pl

porwaniarodzicielskie.pl

stopdepresji.pl

 

Fundacja ITAKA, dziękujemy i gratulujemy Wam bardzo potrzebnych działań! Dobrze, że jesteście.