Spotkanie przedstawicielek Biura RPO z samorzeczni(cz)kami w spektrum autyzmu w Kowalu

Beata Tokarz-Kamińska, Maciej Ryszawy

Chciałbym zostać ogrodnikiem.

Znam sześć różnych języków programowania.

Moją pasją są języki obce, jestem ekolożką, kocham zwierzęta.

Pasjonuję się lotnictwem.

Chciałbym być piosenkarzem lub sportowcem.

Praca jest ważna dla każdego z nas

O swoich pasjach, pomysłach na aktywność zawodową, ale też obawach dotyczących poszukiwania pracy rozmawiali samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum autyzmu 9 listopada w Kowalu. W spotkaniu wzięli udział członkowie Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team Włocławek oraz przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Inicjatywą „Nasz Rzecznik”.

Uczestników powitała Izabela Piotrowska z Fundacji Autism Team Włocławek wspólnie z Filipem Olszewskim, przedstawicielem grupy samorzeczników  i samorzeczniczek oraz burmistrzem Kowala Eugeniuszem Gołembiewskim. Gospodarze  podkreślili, że w Kowalu, w którym mieszka 3500 mieszkańców takie wizyty i rozmowy są bardzo ważne, przynoszą nowe pomysły.

 

Barbara Imiołczyk, dyrektorka Centrum Projektów Społecznych przypomniała, jakie kompetencje ma Rzecznik Praw Obywatelskich i z jakimi sprawami można się do niego zwracać. – Rzecznik podejmuje działania, kiedy prawa osób z niepełnosprawnością są naruszane, jest niezależnym organem monitorującym wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Jesteśmy tutaj, aby słuchać, lepiej poznać Państwa potrzeby i codzienne trudności – podkreśliła.

Sala Kina z miękkimi poduchami stworzyła przyjazną sensorycznie przestrzeń do rozmowy, którą moderowała Izabela Piotrowska z Fundacji Autism Team.

O swoich trudnościach zdecydowała się opowiedzieć Ola. – Nie udało mi się zdać matury z matematyki, próbuję już dwa lata, biorę korepetycje. Jestem przygnębiona. Moją pasją są języki obce, jestem ekolożką, kocham zwierzęta. Byłam na stażu zawodowym w lokalnej poradni, stresowałam się. Źle się tam czułam. Słyszałam, że śmieją się ze mnie. Ludzie czasem oczekują ode mnie za dużo.

Pasją Filipa jest ogrodnictwo. Opowiedział on o tym, że w szkole było mu ciężko, po czterech latach został z niej wyrzucony. Dzięki wsparciu Fundacji Autism Team jest teraz w nowej szkole, gdzie w końcu czuje się dobrze, ma przyjaciół.

Samorzecznicy zwrócili uwagę na to, że szkoła w różny sposób podcina im skrzydła, co obniża ich poczucie wartości, wiarę we własne siły. Wskazali na problem z dostosowaniem sprawdzianów do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością. – w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku z tych dostosowanych sprawdzianów można otrzymać co najwyżej ocenę „trzy”.

Dorota Siwiec z Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego BRPO, komentując wypowiedzi samorzeczników, podkreśliła, że aktywność zawodowa pozwala zaspokoić wiele potrzeb, nie tylko tych ekonomicznych, ale umożliwia też rozwój pasji, nawiązywanie relacji, zdobywanie nowych umiejętności. Wspieranie osób z niepełnosprawnościami w podjęciu pracy jest niezwykle istotne. Praca jest ważna dla każdego. – Dla osób z niepełnosprawnością szczególnie istotna jest atmosfera w pracy, poczucie akceptacji, zrozumienie i dobre relacje. Rozwiązaniem, które daje dobre efekty, jest zatrudnienie wspomagane. Osoba z niepełnosprawnością korzysta wówczas ze wsparcia trenera pracy, który pomaga jej się zaaklimatyzować w miejscu pracy, wdrożyć w obowiązki, dba o interesy pracownika. Niestety jest to cały czas rozwiązanie projektowe – dostępne w ograniczonym zakresie. Ciekawą formą wsparcia może być też mediator, który wspiera komunikację i wzajemne zrozumienie w miejscu pracy – dodała.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że osoby w spektrum autyzmu mają wiele pasji, które rozwijają z ogromną radością i zaangażowaniem. Pracodawcy powinni te mocne strony rozpoznać i wspierać.

Karol, który chodzi obecnie do liceum opowiedział, że chciałby pracować w branży IT. – Uwielbiam programować, lubię logiczne myślenie i matematykę. Znam sześć różnych języków programowania. Na razie pracowałem u rodziców w firmie przy produkcji szczotek węglowych do silników. Jestem pozytywnie nastawiony do nauki nowych rzeczy. Pomagam innym uczniom w matematyce.

Marcin z zespołu szkół technicznych chciałby pracować jako realizator emisji telewizyjnej. Szuka studia graficznego, gdzie mógłby się dokształcać.

Kamil, który jest w Polsce od niedawna – przyjechał z Anglii – nie wszystko jeszcze po polsku rozumie. Potrzebuje dodatkowego wsparcia ze względu na niepełnosprawność wzroku. Chciałby zostać piosenkarzem lub sportowcem. Zaśpiewał podczas spotkania utwór brytyjskiego piosenkarza Eda Sheerana.

Szymon natomiast mieszka na wsi i jest zdecydowany zostać rolnikiem. Chciałby też sprawdzić się jako kierowca samochodów wyścigowych. Już teraz kieruje traktorem. Mama Szymona, podobnie jak inni rodzice wspiera działania Klubu Świadomej Młodzieży. – Obudziłem się rano i cała kuchnia była zaparowana. Mama smażyła pączki z konfiturą na nasze spotkanie – zdradził nam Szymon.

Te domowe pączki często pojawiają się na różnych imprezach Klubu Świadomej Młodzieży. Zaangażowanie rodziców, wzajemne wsparcie i przyjazna atmosfera – to buduje nasz Klub – podkreśla Izabela Piotrowska z Fundacji Autism Team.

W spotkaniu wziął także udział Maciej Ryszawy, samorzecznik z Warszawy. Maciej opowiedział o swoich problemach z szukaniem pracy i lęku związanym z ryzykiem utraty ubezpieczenia zdrowotnego. – Ważne jest indywidualne spojrzenie na każdą osobę, która szuka pracy. Ja ze względu na swoje sensoryczne potrzeby mogę pracować tylko zdalnie. Urząd Pracy zaproponował mi tymczasem pracę handlowca, która wymaga dużej mobilności.

 

Anna Jackowska Dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku podziękowała za to spotkanie. – Jestem zainspirowana. Obiecuję, że zrobimy razem warsztaty, o tym jak szukać pracy, jak rozmawiać z pracodawcą. Macie wiele pasji i talentów, a my potrafimy przekonać pracodawców, że osoby z niepełnosprawnością mogą być lojalnymi i zaangażowanymi pracownikami – dodała.

– Dziękuję Wam za otwartość. Gratuluję wrażliwości i umiejętności słuchania siebie nawzajem, dawania przestrzeni do wypowiedzi każdej osobie – podziękowała uczestnikom Beata Tokarz-Kamińska z Centrum Projektów Społecznych. – Po sześciu lokalnych spotkaniach przygotujemy raport z rekomendacjami, jak dalej wspierać rozwój ruchu samorzeczników i samorzeczniczek z niepełnosprawnościami.

Spotkania wpisują się w obchody 10-lecia wdrażania w Polsce Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Stanowią realizację zapisów Art. 33 ust. 3 Konwencji: wspierają uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Mają zwrócić uwagę na znaczenie mówienia przez osoby z niepełnosprawnościami własnym głosem o swoich sprawach, uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji, które mają wpływ na ich życie.

Spotkania lokalne z samorzecznikami i samorzeczniczkami organizowane są przez Centrum Projektów Społecznych BRPO we współpracy z Inicjatywą „Nasz Rzecznik” i organizacjami społecznymi działającymi na rzecz osób w spektrum autyzmu z różnych części Polski: Kluby Świadomej Młodzieży, Fundacja Autism Team, Inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia”, Fundacja AleKlasa, Fundacja Pro Aperte, Fundacja Artonomia, Fundacja Fiona.