- 63 dni – tyle czasu było przypięte pasami dziecko w szpitalu psychiatrycznym w dużym polskim mieście.
- W innym dużym szpitalu psychiatrycznym jedynym sposobem na „zachowania trudne” nastolatka w spektrum autyzmu jest faszerowanie chłopaka lekami. Nie ma zajęć terapeutycznych, poza lekowaniem nie ma na niego żadnego pomysłu.
- „Uspokój się, bo pójdziesz w pasy!” – to częsty komunikat w stosunku do pacjentów szpitali psychiatrycznych, których „zachowania trudne” to czasem głośny płacz albo zadawanie zbyt wielu pytań.
- Brakuje wsparcia dla pacjentów opuszczających szpitale psychiatryczne. Na poziomie systemowym nie pomaga im się w przejściu z izolacji do aktywności społecznej.
- Personel medyczny rzadko kiedy ma świadomość, że istnieją alternatywne formy komunikacji. Pacjent niewerbalny, z nadwrażliwością sensoryczną, jest często szufladkowany jako „niewspółpracujący”. Tacy pacjenci i ich bliscy są w naszym kraju praktycznie pozostawieni sami sobie.
- Rodzic po diagnozie lub w trakcie diagnozy dziecka z niepełnosprawnością, który przeżywa ogromny stres, nierzadko załamanie nerwowe, nie może liczyć w Polsce na wsparcie psychologiczne ani psychiatryczne. Brakuje wsparcia dla długoletnich opiekunek i opiekunów, często oprócz dorosłego dziecka z niepełnosprawnością zajmujących się własnymi rodzicami.
- Potrzebujemy systemu wsparcia, „który działa sam” i dostrzega osoby, które potrzebują pomocy, mimo że często nie potrafią lub nie są w stanie o nią poprosić.
– 8 kwietnia delegacja Inicjatywy „Nasz Rzecznik” spotkała się w Biurze RPO z profesorem Błażejem Kmieciakiem, Głównym Koordynatorem ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, Pełnomocniczką RPO ds. Osób z Niepełnosprawnościami Moniką Wiszyńską-Rakowską oraz Pełnomocnikiem RPO ds. współpracy z partnerami społecznymi Bartoszem Cyranem. Naszą koalicję reprezentowali: Roman Szacki, koordynator Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami i Zespołu ds. opracowania Manifestu Zdrowia Psychicznego Inicjatywy „Nasz Rzecznik” (Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją), Katarzyna Dąbrowska – prawniczka, społeczniczka działająca na rzecz praw osób w kryzysie zdrowia psychicznego, Alicja Loranc (Fundacja Po Mojemu, Porozumeinie Autyzm Polska), członkini Zespołu Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik, Anna Duniewicz – koordynatorka Inicjatywy oraz Jakub Kapturzak (Fundacja Dla Gigantów).
Spotkanie było pełne emocji, ale też rzeczniczych konkretów. Bardzo dziękujemy Profesorowi Kmieciakowi i Przedstawicielom RPO za życzliwość, zrozumienie i wsparcie ważnych dla nas spraw.
Relacja ze spotkania na BIP RPO:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-spotkanie-inicjatywy-nasz-rzecznik