- W Polsce nie ma skutecznego systemu ostrzegania ludzi przed powodzią. Nie mamy informacji o zagrożeniu i ryzyku powodziowym. Nie jesteśmy ostrzegani w czasie katastrof zapór. A przecież w przypadku przerwania zapory i powodzi pierwsze 15 minut decyduje o życiu lub śmierci ludzi na zalanym terenie.
- Na świecie stosuje się nowoczesne sposoby ostrzegania o powodzi i stawia na dostępność. Podając kod pocztowy, można szybko uzyskać dostęp do zrozumiałych informacji. Polskie mapy zagrożenia powodziowego są tak skomplikowane, że z trudem czytają je eksperci.
- Informacje o stanie obiektów hydrotechnicznych są w naszym kraju utajnione. Niewiele osób wie, że aż 19 ze 108 najwyższych zapór wodnych w Polsce jest w stanie zagrażającym bezpieczeństwu.
- Zamiast renaturyzacji terenów powodziowych, inwestujemy ogromne środki w rozwiązania techniczne, które być może zwrócą się po stu latach.
- W czasie powodzi bardziej opłaca się porzucić zwierzęta, niż je ratować. Katastrofalne, także z perspektywy zagrożenia epidemiologicznego, są decyzje o budowie ferm przemysłowych na terenach zalewowych.
– Te i wiele innych kwestii poruszyła delegacja Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat Inicjatywy „Nasz Rzecznik” podczas dzisiejszego spotkania z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Adamem Krzywoniem i ekspert(k)ami Biura RPO, które było poświęcone bezpieczeństwu ludzi i zwierząt na terenach powodziowych. Wicerzecznikowi towarzyszyli: wicedyrektor Łukasz Kosiedowski z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, Marek Chochowski z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego, Dorota Beker z Zespołu ds. Równego Traktowania, Błażej Domagała z Zespołu Prawa Cywilnego oraz Bartosz Cyran – główny koordynator ds. współpracy z partnerami społecznymi.
Wystąpienia wygłosili Roman Konieczny, inżynier budownictwa wodnego, specjalista ds. ograniczania skutków powodzi z wykorzystaniem tzw. metod nietechnicznych, projektowania lokalnych systemów ostrzeżeń, budowy lokalnych planów ograniczania skutków powodzi; wieloletni pracownik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niezależny ekspert Koalicji Ratujmy Rzeki oraz prof. Paulina Kramarz, ekolożka, specjalistka z zakresu zrównoważonego rolnictwa oraz ekotoksykologii („Nauka dla Przyrody”, Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego). Dyskusję moderowała koordynatorka Zespołu, Olga Knapik.
Dziękujemy Zastępcy RPO i Eskpert(k)om Zespołów Rzecznika za wsparcie przedstawionych dziś tematów i planowane już bardzo niedługo wystąpienie w sprawie ferm przemysłowych.
Delegacji Inicjatywy „Nasz Rzecznik” dziękujemy za świetne prezentacje i merytoryczną dyskusję.