Spotkanie Zespołu Edukacja Włączająca 28 marca 2025

Anna Duniewicz
  • „Zjadło, zrobiło siusiu, było uśmiechnięte” – to często jedyny komunikat, jaki otrzymują rodzice dzieci uczęszczających do żłobka, w tym dzieci z niepełnosprawnościami. Wiele żłobków nie ma środków na zapewnienie kompetentnej kadry i odpowiedniego wsparcia, bo – w przeciwieństwie do przedszkoli – żłobki nie otrzymują adekwatnych do potrzeb dotacji.
  • Edukacja żłobkowa to bardzo zaniedbany systemowo obszar. W większości żłobków dba się o higienę dzieci, karmienie, ewentualnie organizuje zajęcia sensoryczne, ale niewiele ponadto. A przecież na etapie do trzech lat dziecko najszybciej się rozwija – nabywa kompetencji językowych, poznawczych. Wtedy ujawnia też symptomy niepełnosprawności.
  • Dobrym pomysłem byłoby powszechne wprowadzenie w żłobkach elementów języka migowego, żeby ułatwić najmłodszym dzieciom komunikację. Byłoby to nieocenione wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnością słuchu i w spektrum autyzmu w kluczowym rozwojowo czasie.
  • 2 kwietnia Kluby Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team wraz z organizacjami partnerskimi ruszają z kampanią społeczną pod hasłem „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”. Kampanię na rzecz osób w spektrum autyzmu objęli honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzeczniczka Praw Dziecka.

 

Systemowo niezaopiekowane żłobki i zbliżająca się kampania społeczna z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – to tematy, którym poświęciliśmy najwięcej uwagi podczas spotkania Zespołu Edukacja Włączająca 28 marca. Zgłoszone problemy dotyczące dostępu najmłodszych dzieci do edukacyjnego wsparcia wkrótce trafią do Rzeczniczki Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich. A już dziś gorąco Was zapraszamy do śledzenia i wspierania kwietniowej kampanii „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”. Będzie mądrze i ciekawie!

Kolejne spotkanie Zespołu zaplanowaliśmy na 29 kwietnia.

Uwaga, nowe wytyczne dotyczące składania wniosków, petycji i zapytań do Biura RPO na stronie:

https://formularze.brpo.gov.pl/content/instrukcja

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php…

Zgłoszenia w języku ukraińskim:

https://bip.brpo.gov.pl/…/rpo-yak-otrimati-dopomogu…

Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw dzieci i młodzieży oraz wnioski do Biura Rzecznika Praw Dziecka w prostym formularzu:

https://brpd.gov.pl/kontakt/

lub mailowo na adres rpd@brpd.gov.pl