- Nagłaśniamy projekt aplikacji „Polowanie Info” Fundacji The Climate Lab, umożliwiającej wszystkim zainteresowanym osobom dostęp do informacji o aktualnie prowadzonych polowaniach, co zwiększy bezpieczeństwo w lesie
- Z inspiracji Zespołu podczas tegorocznego Zlotu obrończyń i obrońców praw człowieka odbędzie się panel „Katastrofa klimatyczna dotyka nas wszystkich”
- W panelu „Polska prezydencja – nie zmarnujmy tej szansy!” przedstawimy postulat Zespołu na polską prezydencję
- Po bardzo dobrym spotkaniu z Zastępcą RPO w sprawie ferm przemysłowych planujemy spotkanie dotyczące powodzi.
Spotkanie Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat 16 października było poświęcone podsumowaniu ostatnich ważnych dla Zespołu wydarzeń i planowaniu kolejnych działań.
Dużo uwagi poświęciliśmy webinarowi Fundacji The Climate Lab pt. „Las jest dla wszystkich”, współorganizowanym przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” i Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła 24 października. Na wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele i przedstawicielki instytucji publicznych, w tym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Straży Łowieckiej, organizacji pozarządowych, mediów. Jego celem ma być przedstawienie aplikacji „Polowanie Info”, wirtualnej mapy polowań zwiększającej bezpieczeństwo w lesie, z której korzystać mogą zarówno mieszkańcy, jak i odpowiednie służby. Dzięki niej wszystkie osoby udające się do lasu zyskają podstawowe informacje o odbywających się polowaniach, co pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych miejsc.
https://naszrzecznik.pl/las-jest-dla-wszystkich-bardzo-potrzebny-webinar-fundacji-the-climate-lab/
Zapowiedzieliśmy też ważne dla Zespołu wydarzenia podczas Zlotu obrończyń i obrońców praw człowieka 29-30 listopada. W piątkowy wieczór odbędzie się projekcja filmu ekologicznego pt. „Deszczu nie będzie”/ “The Battle for Laikipia” w ramach festiwalu WATCH DOCS, o aktywizmie związanym z dostępem do wody, a następnie panel pt. „Katastrofa klimatyczna dotyka nas wszystkich”, który był pomysłem naszego zespołu. W sobotę będziemy przedstawiać wybrany przez nas postulat w panelu „Polska prezydencja – nie zmarnujmy tej szansy!”, moderowanym przez Annę Spurek (Green REV Institute). Nasze rekomendacje dla rządzących w ramach polskiej prezydencji.
Omówiliśmy też niedawne spotkanie z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich Valerim Vachevem i ekspert(k)ami Biura RPO dotyczące ferm przemysłowych.
Planowaliśmy też spotkanie poświęcone powodzi, na które chcemy zaprosić ekspertki i ekspertów zajmujących się tematem zapobiegania i radzenia sobie ze skutkami takich kataklizmów. Temat spotkania mógłby brzmieć „Jak pomóc przyrodzie i ludziom
na terenach powodziowych”. Profesor Paulina Kramarz (Nauka dla Przyrody) podkreślała wagę współpracy ludzi z przyrodą, ochrony lasów, szczególnie porastających góry, naturyzacji rzek zamiast ich regulowania i zamiany w kanały, odsuwania wałów od rzek. Ważny jest też zakaz budowy na terenach zalewowych i mądre niesienie pomocy ludziom, którzy już tam mieszkają.
Anna Spurek zaprosiła Zespół na III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie, które odbędzie się 26 XI w Bibliotece Publicznej Miasta Stołecznego Warszawa (Koszykowa 26/28, Warszawa). Agnieszka Krzyżak-Pitura (Fundacja Rodzic w Mieście) zapowiedziała konferencję w Senacie związanąa z bezpieczeństwem dzieci w drodze do szkoły, o co konsekwentnie upomina się jej organizacja.
Termin kolejnego spotkania Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat: 12 listopada (wtorek) godz. 12:00.
Ważne:
- Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:
https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy
lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl
- Dekalog naszych postulatów na stronie: