Spotkanie Zespołu Praw Kobiet 17 października 2024 r.

Anna Duniewicz
  • Polskie sądy, kuratorzy, policja powszechnie stosują teorię alienacji rodzicielskiej, która prowadzi do przemocy systemowej wobec samodzielnych rodziców, głównie matek. Organizacje kobiece alarmują, że środowiska propagujące tę zdyskredytowaną w innych europejskich krajach teorię są świetnie dofinansowane i niestety bardzo skuteczne.
  • Za przemoc wobec kobiet odpowiada pewien zestaw ideologicznych przekonań. Ordo Iuris, organizacja sprzeciwiająca Konwencji stambulskiej, niesie też na sztandarach „strefy wolne od LGBT”.
  • Ważne dla Zespołu tematy przemocy wobec kobiet i niealimentacji mocno wybrzmią podczas wydarzeń Inicjatywy „Nasz Rzecznik” na tegorocznym warszawskim Zlocie obrończyń i obrońców praw człowieka pod koniec listopada.
  • Powołujemy Zespół ds. Alimentacji, który pozwoli nam wypracować rekomendacje systemowych rozwiązań i skutecznie działać rzeczniczo.

 

Podczas spotkania Zespołu Praw 17 października planowałyśmy działania, które chcemy podjąć w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Pod koniec listopada, podczas wydarzeń Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w czasie Zlotu obrończyń i obrońców praw człowieka przedstawimy ważne tematy z obszaru praw kobiet. Zespół planuje następujące wystąpienia: Cyberprzemoc wobec kobiet. Nowa twarz starego problemu (Anna Spurek, European Fem Institute), Niealimentacja to przemoc (Karolina Bury, Fundacja Rodzic w mieście) oraz Kobiety pozbawione wolności – ich społeczna rola a stygmatyzacja więzieniem (Magdalena Górska, Stowarzyszenie Pro Civium).

Na kolejnym spotkaniu zdecydujemy się na postulat, który koordynatorka Zespołu Joanna Gzyra-Iskandar (Fundacja Feminoteka) przedstawi podczas moderowanego przez Annę Spurek okrągłego stołu pt. „Polska prezydencja – nie zmarnujmy tej szansy!”. Po wydarzeniu przekażemy zebrane rekomendacje na polską prezydencję rządzącym.

– Jako NGOsy mamy mikrozasoby przy zasobach państwa – mówiła Anna Spurek. Nasz okrągły stół zbierałby wszystkie zespoły przy jednym stole, by przedstawiły najważniejsze punkty, którymi polski rząd powinien się zająć podczas prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Chcemy pokazać, że nasze prace – rzecznicze i strażnicze – powinny trafić na agendę rządzących.

Uznałyśmy, że jako Zespół powinnyśmy apelować do instytucji o zajęcie się tematem przemocy instytucjonalnej wobec kobiet i dzieci oraz stosowaniem przez sądy i inne instytucje zdyskredytowanej na Zachodzie koncepcji „alienacji rodzicielskiej”.

Już 23 października odbędzie się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Alimentacji przy Inicjatywie „Nasz Rzecznik”, koordynowanego przez Karolinę Bury (Fundacja Rodzic w mieście). W jego skład którego wejdą nasze i zewnętrzne ekspertki.

Termin kolejnego spotkania Zespołu Praw Kobiet: 21 listopada (czwartek) godz. 12:00.

 

Ważne:

  • Fundacja Feminoteka i Fundacja Czas Kobiet zwróciły się do NIK o wszczęcie kontroli w sprawie dostępności pomocy dla osób doświadczonych przemocą domową. Wyniki kontroli NIK pokrywają się z wynikami mapowania wykonanego przez Fundację Czas Kobiet.
  • Instytut Zamenhofa wydał ważny raport pt. Dezinformacja jako forma przemocy wobec kobiet w Polsce:

https://zamenhof.pl/wp-content/uploads/2024/10/Raport-GID-w-Polsce.pdf

  • Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy

lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl

  • Dekalog naszych postulatów na stronie:

https://naszrzecznik.pl/inicjatywa-nasz-rzecznik-sztandarowe-postulaty/