Spotkanie Zespołu Praw Kobiet 27 marca 2025

Anna Duniewicz
  • Samodzielna mama nie otrzymała urlopu na czas wyjazdu rehabilitacyjnego z dwunastoletnim synem z głęboką niepełnosprawnością, który wymaga bardzo intensywnego całodobowego wsparcia. Powód: dziecko nie było chore.
  • W Polsce aż milion dzieci nie otrzymuje zasądzonych alimentów. Nasz Zespół ds. Alimentacji opracował dwadzieścia postulatów, które wkrótce przekażemy Rzeczniczce Praw Dziecka. Będziemy apelować o większy wpływ państwa na egzekucję alimentów. Do społecznej świadomości musi też wreszcie przebić się przekaz, że niepłacenie alimentów i ukrywanie dłużników alimentacyjnych to krzywdzenie dzieci.
  • ZUS często traktuje matki jak oszustki, wszczynając kontrole i odmawiając wypłaty należnych świadczeń kobietom w ciąży i po porodzie. „Strach, niepewność. Zbieranie dowodów z noworodkiem na rękach, życie bez wypłacanie świadczeń. To doświadczenie wielu kobiet” – pisze na swoim profilu Fundacja Rodzic w mieście.

W maju Fundacja rusza z kampanią społeczną na ten temat.

  • Lekarze nie podpowiadają kobietom, że mogą chodzić do położnej. Większość Polek nie wie, że opieka położnej dotyczy całego życia kobiety, a nie tylko okresu ciąży i połogu. Nie wiemy też, że spora część porad i działań medycznych może odbyć się w gabinecie położnej za darmo, a nie podczas prywatnej wizyty u lekarza za 300 zł. Anna Furmaniuk, wiceprezeska „naszrzecznikowej” Fundacja Matecznik, podniosła ten problem w wywiadzie dla OKO.press.

https://oko.press/polozna-srodowiskowa-pierwsza-pomoc-w-kobiecych-sprawach

  • Dzień Matki to dobry czas, by spotkać się z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach niealimentacji, kontroli ZUS-owskich i opieki okołoporodowej. Będziemy o takie spotkanie wnioskować.

– To najdłużej dyskutowane sprawy podjęte przez Zespól Praw Kobiet na bardzo intensywnym, wielowątkowym spotkaniu 27 marca.

 

Wartościowe szkolenia, które gorąco polecamy:

  • Współpracujemy z Fundacją Stocznia w projekcie Akademii Polityki Publicznej. Już w kwietniu ruszy program trzech dwudniowych zjazdów, podczas których pod kierunkiem osób eksperckim 20 przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych będzie doskonalić swoje kompetencje rzecznicze i pracować nad postulatami. Tematami Akademii będzie wsparcie dorosłych i dorastających osób w spektrum autyzmu i ich bliskich oraz dostępność ochrony zdrowia dla osób z niepełnosprawnościami i osób neuroróżnorodnych.

Więcej o Akademii i zasadach rekrutacji na stronach:

https://stocznia.org.pl/2025/03/25/rusza-2-edycja-akademii-polityki-publicznej/

https://mowdorzeczy.stocznia.org.pl/aktualnosc/zdrowie-bez-barier-rusza-3-edycja-akademii-polityki-publicznej/

  • Trwają zapisy do Akademii Rzecznictwa NGOs z województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszy z czterech dwudniowych zjazdów odbędzie się jest już 29-30 marca (sob./niedziela) w gminie Wielka Nieszawka koło Torunia.

Oprócz zjazdów szkoleniowych każda organizacja może liczyć na indywidualne wsparcie mentorki. Do projektu może zgłosić się jedna lub kilka osób z jednej organizacji. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Link do formularza zapisów: https://forms.gle/n1a93Zh3FUcWjzDs7

  • Zapraszamy wszystkie osoby działające w Inicjatywie „Nasz Rzecznik” na arcyważne zdalne warsztaty Elizy Gaust, trenerki antydyskryminacyjnej i specjalistki DEI, pt. „Jak tworzyć włączające rzecznictwo?” Poznamy narzędzia i umiejętności niezbędne do tworzenia włączającego rzecznictwa, które uwzględnia różnorodne perspektywy i tożsamości społeczne. Uczestnicy i uczestniczki będą mieć okazję do zgłębienia tematów intersekcjonalności, stresu mniejszościowego oraz wyzwań komunikacyjnych związanych z rzecznictwem na rzecz osób z różnych grup społecznych i mniejszościowych.

Pierwsza część warsztatów została zaplanowana na 27 marca 2025, druga odbędzie się 3 kwietnia 2025 w godz. 18.00-20.00. Chęć uczestnictwa można zgłosić, pisząc na adres Inicjatywy.

  • Fundacja Feminoteka prowadzi bardzo potrzebne szkolenia „Jak reagować na molestowanie seksualne w przestrzeni publicznej”. Na zdalne szkolenie niebawem zaprosimy organizacje członkowskie Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.

 

Uwaga, nowe wytyczne RPO dot. składania wniosków, petycji, zapytań do Biura RPO:

https://formularze.brpo.gov.pl/content/instrukcja

https://formularze.brpo.gov.pl/formularz_wniosek_ogolny?formularz=dla_wnioskodawcy

 

Zgłoszenia w języku ukraińskim:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina

 

Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw dzieci i młodzieży oraz postulaty i wnioski do RPD w prostym formularzu:

https://brpd.gov.pl/kontakt/

lub mailowo na adres rpd@brpd.gov.pl.