Spotkanie Zespołu Praw Opiekunek/ów 19 kwietnia 2024

Anna Duniewicz
  • Samotność, wykluczenie ekonomiczne i społeczne, skrajne wyczerpanie – to częste doświadczenia opiekunek i opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, zajmujących się jednocześnie starszymi rodzicami, którzy także wymagają stałego wsparcia. „Nazywam tę grupę grupą przezroczystych” – mówi Anna Nowak z poznańskiego Stowarzyszenia Żurawinka. „Ich kondycja fizyczna i psychiczna jest na podobnym poziomie, jak osób, które wspierają”.
  • Opiekunki i opiekunowie wymagających stałego wsparcia gubią się w gąszczu nowych przepisów. Jako Inicjatywa „Nasz Rzecznik” chcemy zorganizować webinar dla rodziców/opiekunów odnośnie dostępnego wsparcia i nieprzystępnej ustawy o świadczeniu wspierającym.
  • Potrzeby wsparcia wytchnieniowego są ogromne, a usługi opieki wytchnieniowej – dalece niewystarczające. Turnusy wytchnieniowe Stowarzyszenia Mudita i innych organizacji wspierających opiekunki i opiekunów osób z niepełnosprawnościami rozchodzą się natychmiast po ogłoszeniu zapisów. Zawodzą samorządy i rządowe programy.

– To tematy, które wybrzmiały najmocniej podczas spotkania Zespołu Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik” 19 kwietnia.

 

Za nami kampania społeczna „Własne potrzeby, wspólne prawa” od honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka, z dominującej w niej głosem i postulatami samorzeczników/czek w spektrum autyzmu z Klubów Świadomej Młodzieży. 2 kwietnia o własnych potrzebach i niezbywalnych prawach osób w spektrum autyzmu mówił na forum ONZ osiemnastoletni samorzecznik Jan Gawroński, Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, koordynator naszego Zespołu Edukacja Włączająca. 13 kwietnia w Krakowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa Fundacji Wspólnota Nadziei, której uczestnicy/czki podkreślali prawa dorosłych osób z autyzmem wymagających szczególnego wsparcia do bezpieczeństwa mieszkaniowego i bezpiecznej przyszłości. Prowadzona przez Fundację Wspólnota Nadziei Farma Życia w podkrakowskich Więckowicach to miejsce stałego zamieszkania 10 dorosłych osób w spektrum autyzmu, jedyne takie w Polsce.

„Wsparcie dla dorosłych osób z ASD – w stronę modelowych rozwiązań” – konferencja w Krakowie 13 kwietnia 2024

Dużą popularnością cieszy się też wciąż prowadzona kampania społeczna „Ważni i widoczni” Fundacji „Jesteśmy Ważni”, w którą angażują się osoby z autyzmem, ich bliscy oraz sojusznicy instytucjonalni i organizacyjni. „Idziemy jak burza” – cieszyła się Dominika Wiśnik, prezeska Fundacji. „Kampania rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Ludzie zapraszają nas na spotkania, zgłaszają się na webinary. Przyciągamy influencerki. Rozrasta się środowa grupa wsparcia. Rodzice chcą rozmawiać, dzielić się doświadczeniami. Naszym celem jest edukacja społeczeństwa i rodziców.”

Trwa również kampania społeczna „Wybory dostępne dla wszystkich”, jeden z filarów wydarzenia Inicjatywy „Nasz Rzecznik” pod hasłem „Polska w Unii Europejskiej – jakich praw chcemy na co dzień?”, które odbędzie się 10 maja w Muzeum Warszawskiej Pragi. W dyskusji o dostępności wyborów wezmą wówczas udział przedstawicielki/le Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, członkinie i członkowie Inicjatywy „Nasz Rzecznik” oraz organizacji działających na rzecz uczciwych wyborów i prawa do informacji (Stowarzyszenie 61/Mam Prawo Wiedzieć i Fundacja Odpowiedzialna Polityka).

https://kampania.akcjademokracja.pl/petitions/wybory-dostepne-dla-wszystkich/

Niedługo potem, 14 maja, razem z Fundacją NieOdkładalni zapraszamy do Gliwic na debatę „Przewińmy Polskę! – o konieczności rozwoju sieci komfortek dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych”. Debata odbędzie się w ramach programu CECEP (Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowej).

Podczas spotkania pojawił się pomysł webinaru dla rodziców/opiekunów dotyczący dostępnego wsparcia i świadczenia wspierającego. Moglibyśmy go zrealizować ramach stypendnium „Changemakers for Democracy”, a poprowadziłaby go ekspertka z Fundacji „Po Mojemu”, prawniczka Alicja Loranc.

Małgorzata Lach-Ponczek (Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic) poinformowała też o akcji Rzecznika Praw Pacjenta pod hasłem „Łączy nas pacjent”, która łączy osoby potrzebujące wsparcia w konkretnej dziedzinie z przedstawiciel(k)ami organizacji udzielającymi wsparcia. W ten sposób można uzyskać potrzebne informacje od specjalistów-praktyków.Koordynatorka Zespołu,

Olga Olga Ślepowrońska, zachęcałą do przystąpienia do Sieci Turystyki Wychnieniowej. Stowarzyszenie Mudita rozpoczęło właśnie rekrutację na dwa turnusy dla osób z Ukrainy i trzy – dla osób z Polski, które cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że w ciągu pierwszej godziny od ogłoszenia naboru zabrakło miejsc. Z kolei w Poznaniu Stowarzyszenie Żurawinka organizuje akcję  „Oddech dla Mam” – kilka godzin wsparcia wytchnieniowego w miesiącu

Dr Rafał Bakalarczyk, doradca Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, zachęcał do recenzowania portalu MRPiPS https://zazyciem.gov.pl/, wywołując żywą dyskusję na temat niedostatecznego wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w ramach tego programu.

Kolejne spotkanie Zespołu Praw Opiekunek/ów zostało ustalone na 15 maja (środa) o godz. 17:30.

 

Ważne:

  • Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy

lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl

Zgłoszenia w języku ukraińskim:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina

 

  • 16-17 maja (17:00-20:00) – zdalne szkolenie Anny Tomaszewskiej z Akcji Demokracji dotyczące prowadzenia kampanii społecznych i pisania petycji

 

  • Dekalog  „naszrzecznikowych” postulatów na stronie:

Sztandarowe postulaty Inicjatywy „Nasz Rzecznik”