- Konkretne działania na rzecz wdrażania założeń unijnej Strategii Równości Osób LGBT+ i przyjęcie nowej Strategii na lata 2025-30 oraz dalsze prace nad wprowadzeniem ogólnounijnego Europejskiego Certyfikatu Rodzicielstwa – taki postulat na Prezydencję Polski w Radzie UE chcemy przedstawić 30 listopada podczas panelu „Polska prezydencja – nie zmarnujmy tej szansy!” na tegorocznym warszawskim Zlocie obrończyń i obrońców praw człowieka.
- Skończyły się publiczne konsultacje dotyczące ustawy o związkach partnerskich: Lambda Warszawa, PTPA, Miłość Nie Wyklucza i KPH złożyły wspólne uwagi do projektu. Główne kwestie poruszane w opinii prawnej NGOsów to konieczność wprowadzenia równości małżeńskiej (związki to absolutne minimum) oraz brak odpowiedniej ochrony prawnej dla dzieci z tęczowych rodzin. Opinia została udostępniona innym organizacjom do poparcia. Podczas dedykowanej konferencji prasowej złożono ponad 5 tysięcy listów do rządu wysłanych w ramach konsultacji. W Łodzi z inicjatywy Fabryki Równości odbędzie się w grudniu debata o tej ustawie, dofinansowana przez Urząd Miasta Łodzi.
- Niekończąca się historia „Stref wolnych od LGBT”: w mocy utrzymują się nadal cztery dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin. KPH wysłało oficjalną skargę do Komisji Europejskiej na jedną z takich uchwał, gdzie jednostka samorządu terytorialnego w województwie podkarpackim otrzymała dofinansowanie z funduszy europejskich, których otrzymać nie powinna ze względu na dyskryminującą uchwałę.
- Trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego – dołączenie przesłanek orientacji seksualnej i tożsamości płciowej jako tych ściganych z urzędu w przypadku mowy/przestępstwa z nienawiści. Walczymy o utrzymanie przesłanki dotyczącej tożsamości płciowej w końcowej wersji dokumentu do przyjęcia przez Sejm.
- Trwają szeroko zakrojone prace koalicji różnych organizacji i osób transpłciowych nad szkicem ustawy o uzgodnieniu płci, która mogłaby być przyjęta przez polski rząd w przyszłości, a osoby autorskie są w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Równości.
- Ruch rodziców osób LGBT+ stabilnie rośnie w siłę: Stowarzyszenie My, Rodzice świętuje 6,5 roku swojej działalności. Kolejny, czwarty Kongres Rodziców odbędzie się w przyszłym roku w Gdańsku, a Akademia Zaangażowanego Rodzica rozrasta się i obecnie odbywa się w czterech lokalizacjach (Warszawa, Poznań, Lublin, Gdańsk). Powstała też Fundacja Zrozumieć Transpłciowość w Rodzinie, skupiająca rodziców osób transpłciowych.
- Niedługo spodziewamy się otwarcia pierwszego w Polsce Queer Museum, wspólnego dobra społeczności: zachęcamy do wsparcia zbiórki Lambdy Warszawa, która koordynuje powstanie muzeum, każda kwota robi różnicę – https://pomagam.pl/waedpb
Za nami spotkanie Zespołu Praw Osób LGBTQ+ Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, które odbyło się zdalnie 14 listopada. Następne spotkanie Zespołu zaplanowane jest na 17 grudnia (wtorek) o godz. 16:00.
Ważne:
- Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:
https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy
lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl
- Dekalog naszych postulatów na stronie:
Co ważnego dzieje się w Inicjatywie „Nasz Rzecznik”?
- 11 grudnia: połączone spotkanie Zespołów Edukacja Włączająca, Praw OzN i Praw Opiekunek/ów dot. przemocy
- Styczeń 2025 – spotkanie z Zespołem Ochrona Środowiska/Klimat ws. powodzi
- 12 lutego 2025 r.- spotkanie z ZRPO z okazji Dnia Opiekuna
- Przygotowujemy się do naszych wydarzeń na tegorocznym Zlocie obrończyń i obrończyń praw człowieka’24 29/30 listopada (Ogrodowa 58 i Kino Muranów)