Spotkanie Zespołu Praw Osób Uchodźczych 22 października 2024 r.

Anna Duniewicz
  • Polska będzie w istocie pierwszym krajem, który zawiesza prawo do azylu, czyli czasowo zawiesza prawa człowieka. A przecież prawo do azylu jest nie tylko miarą naszego człowieczeństwa, ale gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jeśli to Polki i Polacy musieliby uciekać przed wojną, chcielibyśmy, by kraj, gdzie szukalibyśmy schronienia, nie odmówił nam prawa do azylu.
  • Strategia migracyjna zawiera poważne błędy merytoryczne. Nie wspomina o grupach szczególnie wykluczonych, nie chroni przed nadużyciami na rynku pracy i w miejscach zakwaterowania. Zakłada asymilację a nie integrację. Sprowadza do minimum rolę NGOsów, choć to organizacje pozarządowe od lat niosą skuteczną pomoc osobom uchodźczym i ludziom w drodze.
  • W Radzie NGO ds. prezydencji brakuje osób zajmujących się tematem migracji.
  • Podjęcie działań zmierzających do przeciwdziałania kolejnym śmierciom i zaginięciom na pograniczu polsko-białoruskim, w tym zaprzestania bezprawnych wywózek, stanowiących nie tylko pogwałcenie prawa polskiego, unijnego i międzynarodowego, ale także bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób migrujących. Przeciwstawienie się manipulującej, populistycznej narracji o zagrożeniu stwarzanym przez osoby uchodźcze i ludzi w drodze. Faktyczne włączenie organizacji pozarządowych i korzystanie z ich wiedzy eksperckiej na etapie implementacji strategii migracyjnej oraz w projektowaniu polityk migracyjnych na poziomie krajowym i unijnym. Cofnięcie decyzji o czasowym zawieszeniu prawa do azylu, które godzi w bezpieczeństwo migrantek i migrantów oraz ogółu społeczeństwa – To postulaty, jakie Zespół Praw Osób Uchodźczych omawiał w kontekście naszego wystąpienia na panelu „Polska prezydencja – nie zmarnujmy tej szansy!” podczas tegorocznego Zlotu obrończyń i obrońców praw człowieka.
  • O podwójnych standardach humanitarnych i kryminalizacji solidarności w Polsce oraz o tym, na ile chronimy w naszym kraju prawa mniejszości narodowych i etnicznych opowiedzą w części „To dla nas ważne!” Sarian Jarosz z Konsorcjum Migracyjnego i Karolina Stankiewicz z Centralnej Rady Romów.

 

O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas spotkania Zespołu Praw Osób Uchodźczych 22 października, w dużej mierze poświęconego przygotowaniom do Zlotu obrończyń i obrońców praw człowieka ’24, który odbędzie się 29-30 listopada w Warszawie. Na kolejne spotkanie Zespołu 18 listopada (poniedziałek) o godz. 10:30.

 

Pamiętajmy:

 

  • Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy

lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl, pisząc w mailu, że sprawa jest zgłaszana w ramach Inicjatywy Nasz Rzecznik

Zgłoszenia w języku ukraińskim: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina

 

  • Dekalog naszych postulatów na stronie:

Sztandarowe postulaty Inicjatywy „Nasz Rzecznik”