Spotkanie Zespołu Praw Osób Uchodźczych, Migranckich i Mniejszości 29 stycznia 2025 r.

Eliza Gaust, Anna Duniewicz
  • Od 1 lipca 2024 roku, zgodnie ze zmianami w specustawie, wygasły wypłaty z programu 40+. Zgodnie z przepisami osoby nadal potrzebujące wsparcia mogą znaleźć pomoc w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Osoby w najtrudniejszej sytuacji, zwłaszcza z chorobami, z niepełnosprawnościami, samotni rodzice z dziećmi, wpadają w luki systemu. Rozwiązania, które są teraz dla nich dostępne, nie odpowiadają ich potrzebom i sytuacji, bo na przykład dla osób z ciężkimi chorobami czy w kryzysie zdrowia psychicznego, które mieszkały w mieszkaniach w ramach tego programu, przeprowadzka do miejsca zbiorowego zakwaterowania może być wtórnie traumatyzująca. Teraz osobom z Ukrainy grozi także odebranie opieki zdrowotnej. Pozbawienie dostępu do ochrony zdrowia dla niepracujących osób z Ukrainy jest łamaniem praw człowieka.
  • Wszystkie kategorie zezwoleń na pobyt dla obywateli są zawieszone do końca działania Specustawy.
  • Proces Piątki aktywistów/ek na granicy polsko-białoruskiej – będziemy prosić RPO o wsparcie.

Oświadczenie w tej sprawie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kolektywu Szpila: „Sprzeciwiamy się próbom powiązania tej sprawy z przemytem ludzi.”

https://hfhr.pl/aktualnosci/proces-piatki-komunikat-prokuratury-stanowisko

  • Obserwujemy coraz częstsze napięcia między uczniami polskimi i ukraińskimi, eskalowania przemocy w szkołach. Nauczyciele też nie mają wiedzy jak zaopiekować się tematem takich napięć i często niestety ignorują „objawy”.

– To główne tematy poruszone podczas spotkania Zespołu Praw Osób Uchodźczych, Migranckich i Mniejszości 29 stycznia 2025 r. Spotkanie było w dużej mierze poświęcone ostatecznemu wyborowi naszych aktualnych priorytetów, jakie tego dnia koordynatorka Zespołu Eliza Gaust miała krótko przedstawić Zastępcy RPO prof. Adamowi Krzywoniowi podczas zdalnego spotkania z przedstawiciel(k)ami Zespołów. Mówiliśmy też o niepokojących, eskalujących napięcia narodowościowe wypowiedziach polityków, zwłaszcza kandydatów w kampanii prezydenckiej, którzy niestety chętnie sięgają po antyukraińską retorykę. To nieodpowiedzialne, szkodliwe i niebezpieczne.

Podsumowaliśmy też krótko ważne dla Zespołu kwestii, poruszone przez koordynatorkę Inicjatywy „Nasz Rzecznik” na kameralnym spotkaniu z Rzeczniczką Praw Dziecka i Zastępcą RPD 23 stycznia.

Przedstawiliśmy także możliwe działania, które jako Inicjatywy moglibyśmy podjąć w ramach współpracy z organizacją prowadzącą zdalnie „tajne komplety” dla dziewcząt i młodych kobiet z Afganistanu. Eliza I Ania opowiedziały też o warsztaty dotyczących obywatelskich zgromadzeń dzieci i młodzieży, współorganizowanych przez Inicjatywę w koalicji europejskich organizacji w Maladze na początku lutego.

https://naszrzecznik.pl/zaproszenie-na-warsztaty-w-maladze-zgromadzenia-obywatelskie-dzieci-i-mlodziezy-czym-sa-i-jak-sprawic-by-zadzialaly-w-roznych-kontekstach-europejskich-3-5-lutego-2025/

 

Ważne:

 

Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:

https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy

lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl

Zgłoszenia w języku ukraińskim: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-yak-otrimati-dopomogu-ukraina