- Mieszkania ze wsparciem dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, które tego potrzebują – to postulat w telegraficznym skrócie ujmujący ideę społecznego projektu ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy go przedstawić 30 listopada podczas panelu „Polska prezydencja – nie zmarnujmy tej szansy!” na tegorocznym warszawskim Zlocie obrończyń i obrońców praw człowieka.
- Po wrześniowej debacie diagnostycznej praktyków różnych form mieszkalnictwa wspomaganego będziemy pracować nad tezami do ustawy w gronie osób eksperckich, osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Następnie planujemy zorganizować spotkania konsultacyjne z osobami z niepełnosprawnościami w pięciu polskich miastach.
- Ośrodki Interwencji Kryzysowej powinny wspierać dorosłe osoby z niepełnosprawnościami w sytuacji nagłej hospitalizacji opiekuna. Kryzys musi być rozumiany szerzej niż przemoc domowa. Takie stanowisko przedstawi Anna Szalast podczas listopadowej konferencji w Biurze RPO dotyczącej Ośrodków Interwencji Kryzysowej.
- Osoby niewidome zgłaszają, że laryngolog powinien być lekarzem, do którego nie powinno być skierowania. W przypadku osób z niepełnosprawnością wzroku problem tak prozaiczny jak zatkane poważnie utrudnia orientację przestrzenną.
- Osoba głucha chciała zgłosić na policji kradzież dokumentów. Mimo wyeksponowanego na komisariacie logotypu migania policja nie mogła zapewnić usługi tłumacza online, bo komisariat nie miał internetu.
- Inny absurd: Policja wezwała osobę głuchą na przesłuchanie, ale nie poinformowano tłumacza. Policjanci z osobą głuchą „dogadali się na piśmie”. Na ile się rzeczywiście dogadali, nie wiadomo.
– O ważnych rekomendacjach i barierach, na jakie napotykają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności w kontaktach z instytucjami publicznymi rozmawialiśmy podczas spotkania Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami 22 października. Przed nami gorący czas prac nad tezami do projektu ustawy mieszkaniowej, przygotowań do wystąpień podczas Zlotu obrońców i obrończyń praw człowieka i do międzyzespołowego spotkania z Zastępcą RPO dr. Valerim Vachevem w kwestii przemocy 11 grudnia.
Termin następnego spotkania Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami: 25 listopada (poniedziałek) godz. 17:30.
Ważne:
- Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:
https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy
lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl, pisząc w mailu, że sprawa jest zgłaszana w ramach Inicjatywy Nasz Rzecznik
- Dekalog naszych postulatów na stronie: