Podczas spotkania omówione zostały kwestie poruszane na spotkaniu koordynatorek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik” z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przedstawiciel(k)ami Biura RPO 24 stycznia.
- Konieczność dalszej dyskusji na temat zgłaszanych postulatów:
– wprowadzenie sankcji za brak utrzymywania więzi z mieszkańcami (wystąpienie RPO do Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu i Sejmu RP);
– wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań przez radnych;
– wprowadzenie kadencyjności radnych;
– obowiązek publikacji danych kontaktowych do radnych w BIP.
Biorąc pod uwagę brak odpowiedzi Komisji sejmowej oraz nie nadanie dalszego biegu sprawie przez komisję senacką, prosiliśmy RPO o możliwość zorganizowania spotkania z parlamentarzyst(k)ami i senatorami w tej sprawie.
- Konieczność poprawienia zapisów ustawy o petycjach.
- Zniesienie obowiązku zbierania podpisów dla zabrania głosu w debacie ostanie gminy. Ten postulat był już zgłaszany poprzedniemu RPO na spotkaniu lokalnym w Lubartowie. Naszym zdaniem jest to bezprawne żądanie od mieszkańców.
- Kolejną kwestią jest łącząca się kwestia SLAPP-ów i mediów lokalnych. Nie jest to jeszcze rozpowszechnione w Polsce, ale sygnalizujemy problem nękania, zastraszania i pomawiania lokalnych aktywistów. W OFOP istnieje taki zespół. 24 stycznia przekazaliśmy RPO prośbę o możliwość spotkania w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, by w bezpiecznej przestrzeni porozmawiać na ten temat.
- Nierównowaga na rynku mediów lokalnych. Konieczność zmian przepisów prawa prasowego. Zakaz wydawania przez samorządy mediów lokalnych, aby zagwarantować rzeczywisty pluralizm.
- Rozważenie konieczności zaostrzenia zapisu art. 17 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Podobnie jak w przypadku art. 23 ustawy o samorządzie gminnym, brak jest sankcji za niewywiązanie się z obowiązku współdziałania i udzielania pomocy RPO. Biorąc pod uwagę, że RPO jest często ostatnią instytucją pomocy dla obywateli, dostrzegamy potrzebę wzmocnienia tego artykułu.
Dyskutowaliśmy o naszych kolejnych wystąpieniach związanych ze zgłaszanymi postulatami. Także nad koniecznością przygotowania statystyk, dotyczących udziału obywateli w debacie nad raportami o stanie gminy.
Termin kolejnego spotkania został zaplanowany na 20 lutego, godz. 19.00.