Spotkanie Zespołu Praw Kobiet 25 czerwca 2024

Joanna Gzyra-Iskandar, Anna Duniewicz, Karolina Bury
  • Problem niealimentacji jest nierozwiązany od ponad 30 lat a wprowadzane na przestrzeni lat narzędzia są nieskuteczne.
  • Długotrwałe sprawy sadowe, niepłacenie alimentów przez ojców w ogóle lub nieregularnie, nieskuteczność ściągania alimentów, nieprawidłowe funkcjonowanie funduszu alimentacyjnego i bardzo niskie progi dochodowe, które wielu matkom uniemożliwiają otrzymanie alimentów z funduszu, brak jasnej informacji co robić, kiedy rodzic nie płaci alimentów na dziecko – to tylko niektóre ze spraw poruszonych podczas niedawnego spotkania Zespołu Praw Kobiet z Zastępcą RPO Valerim Vachevem 24 maja.
  • ZUS wszczyna postępowania przeciwko matkom chcącym skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, zarówno prowadzących działalność gospodarczą, jak i zatrudnionych na etat. Biuro RPO ma wystąpić do ZUS z prośbą o takie dane. Będziemy tę ważną dla nas prośbę ponawiać.
  • Podczas majowego spotkania z ZRPO Zespół Praw Kobiet wnioskował także o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami MRPiPS, ZUS oraz PiP, z udziałem przedstawiciela/lki Biura RPO oraz strony obywatelskiej, reprezentowanej przez członkinie Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Cieszymy się, że Zastępca RPO zadeklarował wystąpienie do tych instytucji o takie spotkanie. Bardzo na nie liczymy.

 

Te i wiele innych ważnych dla Zespołu Praw Kobiet tematów poruszyłyśmy na ostatnim przed wakacjami spotkaniu Zespołu 25 czerwca.

Koordynatorka Inicjatywy Anna Duniewicz i koordynatorka Zespołu, Joanna Gzyra-Iskandar przedstawiły propozycje postulatów i spraw dotyczących praw kobiet, które warto podnieść podczas sesji Inicjatywa „Nasz Rzecznik” na straży naszych (s)praw w czasie IX Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbędzie się 27-28 czerwca w Warszawie. Podczas spotkania ustaliłyśmy, jakie tematy poruszy podczas panelu 28 VI Joanna Gzyra-Iskandar. Wybór padł na kwestię zmiany definicji zgwałcenia w kodeksie karnym oraz zawieszanie wypłacania świadczeń podczas kontroli wszczynanych przez ZUS wobec osób w ciąży.

 

W odniesieniu do majowego spotkania z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. Valerim Vachevem, które było poświęcone problemowi niealimentacji i kontroli ZUS-u wobec osób w ciąży, Zespół ustalił kolejne działania. Jeszcze przed wakacyjną przerwą do Biura RPO zostaną skierowane pisma dotyczące możliwości udziału przedstawicielek Naszego Rzecznika w pracach grup roboczych poświęconych powyższym tematom. Jest to dla nas bardzo istotne, ponieważ jako przedstawicielki społeczeństwa obywatelskiego stykamy się z tymi problemami na co dzień w naszej pracy i badaniach, a wśród nas są także osoby, których kwestie te bezpośrednio dotyczą. Uważamy, że udział przedstawicielek organizacji pozarządowych w tych spotkaniach jest niezbędny.

 

Przedstawicielki organizacji dzieliły się także aktualnościami z działań fundacji, stowarzyszeń i ruchów, które reprezentują. Przedstawicielka Feminoteki zapowiedziała, że w lipcu ruszy kampania nt. Punktu pomocy dla kobiet po gwałcie „Femka” (osoby chcące skorzystać ze wsparcia Punktu proszone są o kontakt pod numerem 888 88 33 88). Reprezentantka Fundacji Czas Kobiet mówiła o podjęciu prac nad uruchomieniem całodobowej infolinii pomocowej dla kobiet z całej Polski po doświadczeniu przemocy seksualnej. Poprosiła także o informacje dotyczące know-how prowadzenia takiego przedsięwzięcia i została skierowana do Koalicji Infolinii Biura RPO. Na lipiec zapowiedziana jest premiera raportu European Fem Institute nt. cyberprzemocy.

 

Kolejne spotkanie Zespołu odbędzie się 24 września (wtorek) o godz. 12:00.