Szkolenie „Myśli samobójcze – zagrożenie na tu i teraz?”

Anna Duniewicz

Jak właściwie ocenić ryzyko, że osoba w kryzysie dzwoniąca na infolinię pomocową podejmie próbę samobójczą? Jak skutecznie przeprowadzić interwencję kryzysową? Jak zapewnić osobie w kryzysie poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, jakiego potrzebuje?

– O tym wszystkim zajmująco mówiła Weronika Rzepecka, ekspertka z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” i Fundacji „Nagle sami”, podczas szkolenia poprowadzonego 12 października w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Weronika Rzepecka na co dzień pracuje jako konsultantka telefonu zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży oraz koordynatorka telefonu wsparcia dla osób po stracie 800 108 108.

Szkolenie „Myśli samobójcze – zagrożenie na tu i teraz?” było skierowane do konsultantów telefonicznych, pracowników infolinii i organizacji pomocowych. To czwarte tego typu wydarzenie w ramach projektu Koalicja Infolinii, który Biuro RPO realizuje we współpracy z Inicjatywą „Nasz Rzecznik”.

Konsultanci telefonu zaufania Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” codziennie przeprowadzają przynajmniej dwie interwencje ratujące życie młodych osób sygnalizujących zamiar popełnienia samobójstwa lub podejmujących próbę samobójczą. W tym roku takich interwencji odnotowali prawie 700. Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na świecie odbiera sobie życie ok. 800 tys. osób.

Fotografie powyżej: Biuro RPO: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-szkolenie-mysli-samobojcze-zagrozenie