„To dla mnie prawnoczłowieczy Nobel”

Anna Duniewicz, Anna Gmiterek-Zabłocka

„To dla mnie prawnoczłowieczy Nobel” – powiedziała laureatka Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca „dla pomagających pomagającym”, dr Hanna Machińska.

„Już nie będę w komendzie policji, zakładzie karnym. Tam już kieliszki szampana wznoszą.”

„Decyzja RPO jest niezrozumiała dla ludzi. Kiedy obejmował urząd, ludzie ulicy witali go z kwiatami. 8 grudnia Rzecznik zaplanował nam spotkanie integracyjne.”

„Na pewno nie przestanę działać” – zapewniała dr Machińska podczas święta aktywistów i aktywistek praw człowieka „Godność, Równość, Solidarność” w warszawskim Kinie Muranów. „Nie wolno nam stracić żadnej osoby, która chce się angażować. Będziemy głośni, będziemy działać. Musi być kontrola społeczna nad tym, co się dzieje. W prawie karnym wracamy do modelu sowieckiego.”

„Zespół RPO to 300 pracujących non-stop ludzi. Nie ma w tym biurze jednej osoby, z którą nie chciałabym współpracować. Są opłacani tak żałośnie, że trudno to sobie wyobrazić. Trzyma ich misja.”

„Rzecznik to nie jest urząd naukowo-badawczy, jak chce nowy RPO. Ludzie potrzebują Rzecznika w działaniu. Tymczasem powstał kryzys, jakiego nie było podczas 35 lat funkcjonowania tej instytucji.”

 

Fotorelacja z ceremonii wręczenia Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca dr Hannie Machińskiej – Jan Brykczyński:

 

Fot. Joanna Gzyra-Iskandar, OFOP:

W programie „Twój Problem – Moja Sprawa” Radio TOK FM rozmowa z dr Hanną Machińską tuż po otrzymaniu przez nią Nagrody Obywatelskiej. O nagrodzie i liście protestacyjnym ponad setek organizacji pozarządowych Anna Gmiterek-Zabłocka rozmawia też z przedstawicielami organizacji pozarządowych: prof. Maciej Nowickim (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Draginją Nadażdin (Amnesty International), Julią Brykczyńską (Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca) i Anią Duniewicz  (Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”)

 

https://audycje.tokfm.pl/podcast/132785,Dr-Hanna-Machinska-z-Nagroda-Obywatelska-im-Henryka-Wujca-Ta-nagroda-jest-niezwyklym-glosem-Obywateli