Stop głośnym dzwonkom w szkołach! Psycholog dostępny dla każdego ucznia i każdej uczennicy. Dostępne pokoje wyciszeń – dla każdego, bez względu na neurotyp. Rzetelne dostosowania edukacyjne, dbałość o komfort psychiczny dzieci i młodzieży szkolnej. Lekcja różnorodności w każdej szkole, tak by nikt nie był tam szykanowany ani wykluczony. Zastąpienie oceny zachowania oceną opisową – Oto najważniejsze postulaty młodych samorzeczników w spektrum autyzmu, które razem z Klubami Świadomej Młodzieży i grupą organizacji wspierających wysyłamy w świat w kampanii „Szkoła przyjazna dla autyzmu”.
Tegoroczna kampania, objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, rusza dziś i potrwa do 30 września 2022 r. Samorzeczniczki i samorzecznicy w spektrum autyzmu przedstawią w niej obraz polskiej szkoły z perspektywy uczniów i uczennic rozwijających się w innym niż neurotypowy modelu rozwojowym. Opowiedzą o swoich potrzebach i często bardzo trudnych szkolnych doświadczeniach. Zaapelują o konieczne zmiany i dostosowania.
„Od kilku już lat we wrześniu przypominamy, że my, młodzież w spektrum autyzmu, napotykamy na BARIERY w dostępie do edukacji, których nie widać na pierwszy rzut oka.” – mówi szesnastoletni samorzecznik w spektrum autyzmu, Jan Gawroński, jeden z pomysłodawców kampanii, członek Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. „Początek roku szkolnego to dla wielu uczniów i uczennic z własnymi potrzebami edukacyjnymi bardzo trudny czas. Nawet sobie tego nie wyobrażacie!”
„We wrześniu i przez cały rok będziemy działać, jak potrafimy najlepiej, na rzecz szkoły przyjaznej dla autyzmu.” – deklarują młodzi samorzecznicy i samorzeczniczki. „Szkoły przyjaznej dla każdego człowieka, bez wyjątku.”