W sobotę 19 listopada przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest rodziców i opiekunów/ek osób z niepełnosprawnościami pod hasłem „Dajcie żyć!”, zorganizowany przez ruch społeczny Protest OzN i ich rodzin 2.119 oraz matki-opiekunki: Katarzynę Kosecką i Joannę Dryjańską. Obie aktywistki od października 2022 r. działają w Zespole Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
Jednym z głównych postulatów sobotniego protestu było zniesienie zakazu pracy zarobkowej na świadczeniach opiekuńczych – wspólny postulat Zespołu Praw Opiekunek/ów i Praw Kobiet Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
Współorganizatorki protestu: Katarzyna Kosecka, Joanna Dryjańska, Małgorzata Mikołajczyk i Bogumiła Siedlecka-Goślicka spotkały się z szefem gabinetu prezydenta i przedstawiły w Pałacu Prezydenckim postulaty ruchu 2.199.
Protest współprowadziła z Karoliną Kosecką Olga Ślepowrońska (Stowarzyszenie Mudita), koordynatorka Zespołu Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Wzięły w nim też udział m.in. koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik” Anna Duniewicz (Inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”), członkini Zespołu Praw Opiekunek/ów Agnieszka Jóźwicka (Portal NaRencie.pl) i członkini Zespołu Praw Kobiet, Anna Tomaszewska (Akcja Demokracja). Anna Duniewicz i Agnieszka Jóźwicka są od kilku lat zaangażowane w kampanie i działania na rzecz zniesienia zakazu pracy zarobkowej na świadczeniach opiekuńczych. W marcu 2018 r. 13 tys. podpisów pod petycją Inicjatywy „Chcemy całego życia!” w tej sprawie zostało wręczonych ówczesnej minister rodziny, Elżbiecie Rafalskiej.
Razem z organizatorkami protestu zachęcamy do podpisywania apelu „DAJCIE ŻYĆ!” o zniesienie zakazu pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami:
Postulaty Protestu OzN i ich opiekunek_ów, przekazane w Pałacu Prezydenckim i wciąż uzupełniane:
- Dopuszczenie do podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna_kę pobierającą_ego świadczenie w zakresie podobnym jak w wypadku innych świadczeń.
Zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób pobierających świadczenia opiekuńcze.
- Zrównanie świadczeń dla wszystkich opiekunów_ek, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 (sygn. akt K 38/13).
Wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku w sprawie świadczeń dla opiekunów_ek znacznie niepełnosprawnych osób dorosłych poprzez wprowadzenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego bez względu na to, kiedy powstała niepełnosprawność podopiecznego
- Wydłużenie okresu składkowego z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie to 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn).
- Przedłużenie okresu wypłaty świadczenia po śmierci OzN.
Konieczne jest zabezpieczenie finansowe opiekuna OzN po śmierci podopiecznego .
- Podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, która powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego.
- Ciągłość orzeczenia oraz wynikających z niego uprawnień do wydania przez komisję kolejnego orzeczenia pod warunkiem złożenia wniosku w ustawowym terminie.
- Zaniechanie wydawania krótkoterminowych orzeczeń o niepełnosprawności dla osób z niepełnosprawnościami nie rokującymi poprawy na rzecz orzeczeń dożywotnich i długoterminowych.
W przypadku wytycznych czy rozporządzenia określającego wykaz schorzeń uprawniających do dożywotnich i długoterminowych orzeczeń o niepełnosprawności, by była to lista ze sformułowaniami o charakterze otwartym, poprzedzona szerokimi konsultacjami ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
- Podwyższenie kwot najniższej renty socjalnej, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej.
Zniesienie progu zarobku, tak zwanej „pułapki rentowej” dla osób pobierających rentę socjalną, rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej.
- Zwiększenie finansowania Środowiskowych Domów Samopomocy typu D (placówek dziennego pobytu dla dorosłych, niesamodzielnych osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z autyzmem oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym lub głębokim), przynajmniej do poziomu subwencji oświatowej dla ucznia z niepełnosprawnością.
- Dla wymagających szczególnego wsparcia dorosłych osób (w szczególności osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, osób z autyzmem a także osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym lub głębokim) należy jak najszybciej (z uwagi na wiek ich opiekunów) utworzyć formy wsparcia całodobowego, uwzględniające zasady deinstytucjonalizacji: a) małe (do 12 osób), specjalistyczne domy stałego pobytu w środowisku lokalnym, z odpowiednim do potrzeb i stałym finansowaniem. b) dla osób bardziej samodzielnych tzw. mieszkania wspomagane ze wsparciem dostosowanym do indywidualnych potrzeb.
- Odpowiednio wyższe wsparcie finansowe opiekunów wspierających więcej niż jedną osobę z niepełnosprawnością.
- Rozszerzenie zapisu wskazującego, iż świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wyłącznie rodzinie zastępczej spokrewnionej o rodziny zastępcze niezawodowe.
- ASYSTENCJA OSOBISTA (AO) dla OzN zagwarantowana ustawowo z adekwatnym wynagrodzeniem i umową o pracę, a nie jako prekariat. Realizacja usługi AO obligatoryjna dla samorządów, a nie dobrowolna.