Wspieramy wydarzenie „Empatia się przewija” z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami 5 maja

Anna Duniewicz, Dominika Chabin-Pactwa

5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami i Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w Gliwicach odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Empatia się przewija”, objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i patronatem Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, OFOP.

Wydarzenie, które jest częścią obchodów drugiej rocznicy powstania Akcji „Przewijamy Polskę”, organizuje Fundacja NieOdkładalni z Gliwic. Na wspólne świętowanie serdecznie zaprasza prezeska Fundacji, członkini Zespołu Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, Dominika Chabin-Pactwa.

 

Program wydarzenia:

12:00 – 14:00 KONFERENCJA PRASOWA “EMPATIA SIĘ PRZEWIJA” – DRUGA ROCZNICA POWSTANIA INICJATYWY PRZEWIJAMY POLSKĘ

Konferansjer: Marcin Włodarczyk
Prowadzenie: Ilona Berezowska – dziennikarka magazynu Integracja i portalu Niepelnosprawni.pl

Przedstawicielki koalicji Przewijamy Polskę:

Ewa Pawłowska, Agnieszka Sprycha – Fundacja INTEGRACJA z Warszawy
Anna Nowak – Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym ŻURAWINKA z Poznania
Dominika Chabin-Pactwa – Fundacja NieOdkładalni z Gliwic,
Alicja Jankiewicz, Anna Skóra – Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki,
Agnieszka Nowak – ambasadorka akcji Przewijamy Polskę z Poznania.

Do dyskusji zaproszono Przyjaciół Koalicji PRZEWIJAMY POLSKĘ.

Na widowni zasiądą gliwiccy radni, osoby z niepełnosprawnościami, użytkownicy „komfortek”, przedstawiciele władz samorządowych.

Ważną częścią wydarzenia będzie wręczenie nominacji ambasadorskich  mieszkańcom Śląska, którzy wyróżniają się w promocji idei „komfortek”. Przewidziane są także krótkie wystąpienia prelegentów, którzy zaprezentują możliwości działań godnościowych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Ewa Nowicz – tłumaczka polskiego języka migowego

15:00 – 18:00 GRA INTERAKTYWNA „Codzienność z niepełnosprawnościami” oraz atrakcje dostępne dla wszystkich

Gra interaktywna symulująca życie osób niepełnosprawnych, w której gracze wykonują  różne zadania, by zrozumieć ich trudności i ograniczenia. Celem gry jest zwiększenie świadomości społecznej i edukacja w zakresie pełnej integracji i dostępności do życia
publicznego.

Równolegle odbędą się warsztaty, zorganizowane zabawy, spotkania towarzysko-edukacyjne z przedstawicielami organizacji pozarządowych i firmami.

17:00 – 18:00 KONCERT BAJKOWO

Darmowy i dostępny dla wszystkich koncert, podczas którego usłyszymy najpiękniejsze  piosenki z bajek w wykonaniu uczniów gliwickiej szkoły śpiewu Singart, w tym uczestnika programu The Voice Kids – Maksa Piwko.

19:00 – 21:00 STAND UP: Jacek Noch i Juliusz Sipika
Tylko dla dorosłych! Bez cenzury! Ograniczona ilość miejsc!

Jacek Noch – komik stand-up comedy, jeden z „delikatniejszych” przedstawicieli tego  gatunku. Na scenie bardzo ciepły, ma ogromny dystans do siebie i do życia – co samo w  sobie może nie jest nadzwyczajne ale w zestawieniu z jego chorobą (Stwardnienie
Rozsiane) powoduje, że hipnotyzuje optymizmem widownię. Zwycięzca open-mic’a programu „Tylko Dla Dorosłych” TVP2, występował na
scenie programu Kuby Wojewódzkiego.

Juliusz Sipika – niepełnosprawny komik z Łodzi. Zajmuje się stand-upem od pięciu lat. W swoim programie łączy absurdalne przemyślenia na temat świata z prozą dnia codziennego. Występował już kilka razy w różnych miejscach podobno są ludzie, którym
to się podobało. Lubi guacamole.

Wspólnie chcemy pokazać, że humor nie zna granic i może łączyć ludzi.

Zapraszamy na nasze wydarzenie, które nie tylko zapewni rozrywkę, ale również przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej na temat niepełnosprawności.

W trakcie występów będzie świadczona OPIEKA WYTCHNIENIOWA dla opiekunów osób wymagających intensywnego wsparcia.

W ramach wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna numer „2023/1361/OR „EMPATIA SIĘ PRZEWIJA”. Dochód z wydarzenia pozwoli zapewnić wsparcie wytchnieniowe i psychologiczne dla rodzin osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie „Empatia się przewija” zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz patronatem Rektora Politechniki Śląskiej, Prezydenta Miasta Gliwice, Marszałka Województwa Śląskiego i Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, OFOP.

Patronat medialny: magazyn Integracja, portal Niepelnosprawni.pl, Nowiny Gliwickie, TVS, TV Imperium, Radio Imperium, Radio CCM.