Współtworzymy kampanię społeczną „Wybory dostępne dla wszystkich” i zachęcamy do podpisania petycji

Anna Duniewicz

Wybory są świętem demokracji, ale osoby z niepełnosprawnościami nie mogą w pełni korzystać ze swoich wyborczych praw. A przecież to także wyborcy i wyborczynie! Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do rzetelnej informacji, udziału w debacie publicznej, dostępnych lokali wyborczych, do startowania w wyborach. Dostępne wybory to nasza wspólna sprawa!

Dlatego współtworzymy kampanię społeczną „Wybory dostępne dla wszystkich”, prowadzoną przez organizacje pozarządowe i wspieraną przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Gorąco zachęcamy do podpisania i udostępniania petycji o wybory rzeczywiście dostępne dla wszystkich.

Petycja jest dostępna tu:

https://akcja.link/dostepne-wybory

Dlaczego to jest ważne?

– Skąd mam wiedzieć, co mówią politycy? W telewizji nie ma napisów ani tłumacza języka migowego. A jeśli tłumacz się gdzieś pojawia, osoby głuche go nie widzą, bo jego obraz jest za mały albo zasłania go pasek informacyjny.

– Gdy przyszłam głosować, okazało się, że karta wyborcza jest większa od stolika. Nie byłam w stanie dopasować do niej brajlowskiej nakładki i musiałam poprosić obcą osobę o zagłosowanie w moim imieniu. Mam nadzieję, że postawiła krzyżyk tam, gdzie poprosiłam.

– Mój lokal wyborczy miał być dostępny, ale wejście było od zaplecza, a próg nie do pokonania na wózku.

– Brakuje programów politycznych z wykorzystaniem grafiki i tekstu łatwego do czytania i zrozumienia przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

– Nie jestem w stanie postawić znaku X w okienku. Na świecie stosuje się urządzenia do wypełniania kart do głosowania w lokalach wyborczych. W Polsce osoby z niepełnosprawnością manualną i niewidome mają trudność z samodzielnym i tajnym głosowaniem.

– Składaliśmy pisma do komitetów wyborczych, ale nikt nam nie odpowiadał. Czujemy się jak dzieci, pozbawione prawa do informacji.

W Polsce łamie się prawa wyborcze osób z niepełnosprawnościami. Konstytucja zabrania dyskryminacji, Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych mówi, że mają one równe prawa do udziału w polityce i życiu publicznym. Mimo to kilka milionów Polek i Polaków z niepełnosprawnościami nie uczestniczy w wyborach na równi z innymi.

Wspólnie możemy to zmienić!