„Żebyśmy zmienili może nie cały świat, ale chociaż jego kawałek” – spotkanie osób z niepełnosprawnościami, lokalnych instytucji i organizacji społecznych z Łodzi z przedstawicielkami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, 30 stycznia 2024

Anna Duniewicz
  • Koledzy z klasy Szymona, nastolatka w spektrum autyzmu, oceniali w procentach, na ile „kumaci” są ich rówieśnicy z niepełnosprawnościami
  • Napadnięta na ulicy osoba głucha ma problem ze zgłoszeniem sprawy na policję – może oczywiście poprosić o wsparcie tłumacza PJM, ale musi to zrobić z trzydniowym wyprzedzeniem
  • „Im mniej wiesz, tym lepiej dla ciebie!” – słyszał w dzieciństwie niewidomy pan Arek, poruszający się na wózku, który dopiero dzięki żonie w spektrum autyzmu czuje się podmiotowo
  • Przemocy nie da się wytłumaczyć tym, że ktoś miał zły dzień, ktoś „przecież chciał twojego dobra”, że „w sumie nic się nie stało”

 

Spotkanie „Skuteczny system wsparcia i reagowania na przemoc wobec osób z niepełnosprawnościami” – zorganizowane 30 stycznia w Łodzi przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundację Autism Team przy wsparciu Inicjatywy „Nasz Rzecznik” – pokazało, z czym mierzą się osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy, jak nieformalne sieci wsparcia łatają systemowe dziury i co musimy zrobić, łącząc siły, by skutecznie reagować na przemoc wobec osób z niepełnosprawnościami i zagwarantować poszanowanie ich praw.

Trzygodzinne spotkanie delegacji RPO z samorzeczni(cz)kami z niepełnosprawnościami i przedstawiciel(k)ami organizacji pozarządowych, współprowadzone przez Monikę Wiszyńską-Rakowską, Pełnomocniczkę Rzecznika Praw Obywatelskich ds. praw osób z niepełnosprawnościami, samorzecznika w spektrum autyzmu Jana Gawrońskiego, Społecznego Zastępcę Rzeczniczki Praw Dziecka i Sylwię Kowalską (Fundacja Autism Team, Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”), było przestrzenią dla osób z niepełnosprawnościami do opowiedzenia, co je boli, ale też co daje im wsparcie. Padły ważne słowa na temat przemocy, niezrozumienia, braku dostępności, który ogranicza i wyklucza. Usłyszeliśmy, że w ciągu kilku tygodni trwania kampanii społecznej „Szkoła przyjazna dla autyzmu” Społeczne Pogotowie Interwencyjne Fundacji Autism Team przyjęło prawie czterysta zgłoszeń w sprawie przypadków wobec osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnościami. Część z nich trafiło do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, część „grubych” spraw z Łodzi i okolic pomagała rozwiązać Pełnomocniczka Prezydent Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży, Agata Kobylińska.

Pełnomocniczka Monika Wiszyńska-Rakowska mówiła, jak Rzecznik Praw Obywatelskich może pomóc w sprawach przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami, o kompetencjach i możliwościach RPO, i – co ważne – jak w prosty sposób można złożyć wniosek bądź skargę do Rzecznika, jeśli na linii człowiek-instytucja łamane są nasze prawa. Dała też przykłady skutecznych interwencji RPO w sprawach, w które angażowała się także Inicjatywa „Nasz Rzecznik” i Społeczne Pogotowie Interwencyjne przy Fundacji Autism Team.

W czasie trwania spotkania osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy mogły skorzystać z bardzo potrzebnych indywidualnych, bezpłatnych konsultacji z prawniczką Joanną Villamar Villarreal, Naczelniczką Wydziału Przyjęć Interesantów w Biurze RPO.

Bardzo ważna, chwilami mocno poruszająca rozmowa o tym, co możemy zrobić, aby wzmocnić system wsparcia i reagowania na przemoc wobec osób z niepełnosprawnościami zakończyła się przyjęciem Deklaracji Współpracy, pod którą podpisywali się przedstawicielki i przedstawiciele organizacji i instytucji wsparcia. Po to, by sprawy ważne dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich nie były odkładane do szuflady. I żebyśmy razem – jak powiedzieli samorzecznicy i samorzeczniczki, „zmienili może nie cały świat, ale chociaż jego kawałek”.

#naszeprawa

#NaszRzecznik

 

Pięknie dziękujemy za spotkanie Organizatorom – Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich, „naszrzecznikowej” Fundacji Autism Team, Klubowi Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team oraz Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi. Ukłony i podziękowania dla Centrum Projektów Społecznych Biura RPO, w szczególności dla Dyrektor CPS Biura RPO Barbary Imiołczyk, Głównej Specjalistki Beaty Tokarz-Kamińskiej oraz Specjalistki Małgorzaty Siemiradzkiej.

Spotkanie w Łodzi jest częścią spotkań lokalnych organizowanych w sześciu miastach przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wspólnie z partnerami społecznymi z obszaru przeciwdziałania przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami.