Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności’23, Warszawa, 8-9 grudnia 2023 r.

Organizatorki i organizatorzy obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka 2023

Podobnie jak w ubiegłym roku, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Inicjatywa „Nasz Rzecznik” oraz Amnesty International wspólnie organizują grudniowe obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności ’23 odbędzie się 8-9 grudnia (piątek-sobota) w Warszawie, w przededniu 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wydarzenie odbywa się wspólnie z 23. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym WATCH DOCS, Prawa Człowieka w Filmie. 

Aktywistki i aktywistów praw człowieka zapraszamy na: Maraton Pisania Listów Amnesty International w Muzeum POLIN, projekcje festiwalowych filmów dokumentalnych w warszawskim Kinie Muranów, inspirujące spotkania, ciekawe warsztaty, wspólne świętowanie i sieciowanie. W piątek 8 grudnia odbędą się zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik” oraz spotkanie przedstawicielek i przedstawicieli Komitetów Monitorujących. Podczas wieczornej gali w sobotę 9 grudnia zostaną uroczyście wręczone: II Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca „dla pomagających pomagającym” oraz statuetki dla laureatek i laureatów 23. edycji Festiwalu WATCH DOCS.

Organizatorzy: Amnesty International, Fundacja dla Polski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Inicjatywa “Nasz Rzecznik” i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6) i Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5)

 

PROGRAM

PIĄTEK, 8 grudnia 2023

MUZEUM POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6)

od godz. 10:00 – Całodniowa przerwa kawowa

11:00-17:00 – Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca – warsztaty dla grantobiorców i grantobiorczyń (sala edukacyjna 3)

12:30-17:00 – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych – spotkanie przedstawicielek i przedstawicieli Komitetów Monitorujących. Szkolenie i wymiana myśli na temat przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE – wydarzenie zamknięte (sala edukacyjna 2)

12:30- 17:00 – Zjazd Inicjatywy „Nasz Rzecznik” (sala konferencyjna A)

  • 12:30-13:30 – Podsumowanie 2023 roku w Inicjatywie „Nasz Rzecznik” i planów na najbliższą przyszłość (koordynatorki Inicjatywy: Anna Duniewicz i Ewa Krzywaźnia)
  • 13:30-14:30 – Wystąpienia rzecznicze pt. “Dlaczego to dla nas ważne” osób członkowskich Inicjatywy “Nasz Rzecznik”

– Manifest Zdrowia Psychicznego Inicjatywy „Nasz Rzecznik” (współautorki i współautorzy Manifestu: Roman Szacki, Agnieszka Ejsmont, Magdalena Żebrowska)

– Dlaczego walczymy o zmianę definicji przestępstwa zgwałcenia (Joanna Gzyra-Iskandar, Fundacja Feminoteka)

– Niemoc państwa wobec praw pieszych (Agnieszka Krzyżak-Pitura, Fundacja Rodzic w Mieście)

– Patologie zatrudnienia w organizacjach pozarządowych – jak je rozpoznawać i gdzie szukać pomocy (adw. Dorota Dudek, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego)

– „Mam prawo” – kampania społeczna Koalicji Organizacji Poradniczych, dedykowana osobom z niepełnosprawnościami (Przemysław Saczuk, Fundacja Pro Aperte)

– Prawo do edukacji zdrowotnej w placówkach leczenia otwartego (Barbara Kucharska, Fundacja Diabeciaki)

14:30 -15:30 – Lunch (foyer)

  • 15:30-17:00 – Warsztat „Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” o równościowym, niestygmatyzującym języku:

– prawa kobiet (Joanna Gzyra-Iskandar, Fundacja Feminoteka)

– prawa osób LGBTQ+ (Justyna Nakielska, Anamaria Linczowska, Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii)

– prawa osób z niepełnosprawnościami (Mateusz Różański, INTEGRACJA)

17:00-17:30 – Przekąski, kawa, herbata (foyer)

 

od godz. 18:00 – Program wspólny

KINO MURANÓW (ul. Gen. W. Andersa 5)

18:00 – Projekcja filmu dokumentalnego “Plan C. Nie będziesz szła sama” w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie oraz dyskusja “Co dalej z tą aborcją?”

“Plan C. Nie będziesz szła sama”

Zwyciężczyni Sundance z 2014 roku przygląda się amerykańskim aktywistkom, które nie bacząc na prawne konsekwencje, zapewniają kobietom dostęp do bezpiecznej aborcji. Brzmi znajomo?

Film „Plan C” przedstawia działania i motywacje tytułowej grupy aktywistek i lekarek, usiłującej zapewniać dostęp do aborcji w Stanach Zjednoczonych. Od 2020 roku stan za stanem, w 2022 także Sąd Najwyższy, dostęp ten prawnie ogranicza, a kliniki aborcyjne masowo się zamykają. Aktywistki, w ślad za międzynarodowym ruchem działającym w ten sposób od lat, wykorzystują i nagłaśniają metodę farmakologiczną – tabletki aborcyjne. Osoby w niechcianych ciążach dostają tabletki pocztą, a aborcje wykonują samodzielnie w domu, z dala od czyhających prokuratorów i dzwoniących na policję lekarzy. Film pokazuje pracę lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej.

Kinga Jelińska, Natalia Broniarczyk
Women Help Women & Aborcyjny Dream Team

Dyskusja “Co dalej z tą aborcją?”

Kto może uzdrowić sytuację z dostępem do aborcji w Polsce? Politycy, polityczki, aktywistki… a może lekarze? Ponoszą przecież odpowiedzialność za swoje działania – tę prawną, ale też moralną. Społeczną i zawodową. Czyli jaką? Czy publiczna debata na temat zdrowia reprodukcyjnego w Polsce musi opierać się na kompromisie?

Prowadzenie: Paulina Reiter

 

SOBOTA, 9 grudnia 2023

MUZEUM POLIN

Poranna kawa i rogalik

9:00-11:00 – Integracja osób uczestniczących, na wesoło (foyer)

11.00-13.00 – Film dokumentalny “Marsz Tysiąca Tóg”, reż. Kacper Lisowski. Dyskusja o tym, czym jest praworządność i jak możemy ją wzmacniać, z udziałem praktyczek, praktyków oraz ekspertek i ekspertów – wydarzenie otwarte dla wszystkich grup (Audytorium)

10:00-13:00 – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, warsztaty dla ZIT – wydarzenie zamknięte (sala konferencyjna A)

11:00-15:00 – Amnesty International Polska – warsztat dla młodzieży o przeciwdziałaniu cyberprzemocy – wydarzenie zamknięte (sala edukacyjna)

12:00-19:00 – Amnesty International Polska – wspólne pisanie listów w Maratonie Pisania Listów Amnesty International – wydarzenie otwarte dla wszystkich, także osób z zewnątrz (foyer)

13:00-14:00 – Lunch (foyer)

14:30 – Amnesty International Polska – kilka słów o Maratonie Pisania Listów i o Amnesty od Anny Błaszczak-Banasiak

15:00-18:00 – Amnesty International Polska – spotkania w ramach Maratonu Pisania Listów – otwarte dla wszystkich, także osób z zewnątrz (sala konferencyjna A):

    • 15:00-16:15 – Droga do równości – nie tylko aborcja. O prawach seksualnych i reprodukcyjnych

    Spotkanie z Justyną Wydrzyńską, aktywistką skazaną za przekazanie tabletek aborcyjnych kobiecie w przemocowym związku i Mikołajem Czerwińskim, kierownikiem zespołu kampanii Amnesty International poprowadzi Paulina Reiter.

    Jak sprawić, by kobiety w Polsce miały zapewnioną pełnię praw? Co tak naprawdę oznaczają prawa seksualne i reprodukcyjne? Porozmawiamy o tym, jak solidarność i aktywizm ratują życie i zdrowie, o nowym raporcie Amnesty International „Unstoppable movement” oraz o tym, jak sprawić, by prawa o decydowaniu o swoim życiu, zdrowiu i przyszłości dotyczyły w Polsce wszystkich – na równi.

    • 16:30-18:00 – Gdy dziennikarstwo to przestępstwo. O sprawie Andrzeja Poczobuta i sytuacji na Białorusi

    Z Bartoszem T. Wielińskim, szefem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” oraz Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International Polska, porozmawia Agnieszka Lichnerowicz.

    Wolność słowa, prawo do informacji – te wartości dla Andrzeja Poczobuta nie podlegały żadnym negocjacjom. To dla tych wartości Białorusini i Białorusinki wyszli trzy lata temu na ulice. Za te postawy, wartości i pragnienie wolności byli masowo aresztowani, brutalnie pacyfikowani, represjonowani. Według Centrum Praw Człowieka “Viasna” od maja 2020 roku za więźniów politycznych uznano łącznie blisko 2 800 osób.

    Kim jest i jak pracował człowiek, który w liście przemyconym zza krat pisał „pójdę do łagru ze spokojną duszą”? Jak wygląda teraz sytuacja na Białorusi, kiedy uwaga świata została przekierowana w inne strony? Jak aktywizm zmienia i jak możemy działać tu, w Polsce?

 

KINO MURANÓW

18:00-20:30 – Gala zamknięcia Festiwalu WATCH DOCS

  • Wręczenie statuetek przez Helsińską Fundację Praw Człowieka laureatkom i laureatom 23. edycji Festiwalu WATCH DOCS
  • Wręczenie II Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca dla “pomagających pomagającym” – osób i instytucji wspierających działania broniących praw człowieka i praworządności
  • Projekcja Filmu zamknięcia 23. MFF WATCH DOCS, wybranego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka:

“Nie uwierzysz, póki nie zobaczysz

Uliczna kampania węgierskich aktywistów próbujących dokonać niemożliwego – przekonać zmanipulowane przez rządową propagandę społeczeństwo do unieważnienia homofobicznego referendum.

 

CAFE KULTURALNA (pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki)

20.30 – Wspólne świętowanie – impreza integrująca środowiska filmowe, artystyczne i społeczne