- Katastrofa klimatyczna dotyka nas wszystkich, a obecna powódź jest tego bolesnym przykładem. Taki temat chcemy podjąć na tegorocznym zlocie aktywistów i aktywistek praw człowieka 29-30 listopada w Warszawie. Tematowi powodzi chcemy poświęcić kolejne spotkanie z Zastępcą RPO.
- Już 2 października Zespół Ochrona Środowiska/Klimat spotka się z dr. Valerim Vachevem i ekspert(k)ami Biura RPO w sprawie ferm przemysłowych. 30 września organizujemy spotkanie planujące.
- Cieszy i dodaje ducha ważna interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obwodów łowieckich. Wraz z Koalicją „Niech Żyją” planujemy webinar dla organizacji społecznych, na którym przedstawimy aplikację dotyczącą mapy polowań. Na wydarzenie zaprosimy przedstawicieli/lki Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Biura RPO.
– To jedne z ważniejszych tematów i ustaleń podjętych na spotkania Zespołu Ochrona Środowiska/Klimat 16 września 2024 r. Wśród innych poruszonych kwestii było m.in. planowane spotkanie koordynatorki Inicjatywy z Zastępcą RPO i Bartoszem Cyranem – który zastąpił Adelę Gąsiorowską na stanowisku Głównego Koordynatora ds. współpracy z partnerami społecznymi w Biurze RPO – by ustalić plany współpracy z Inicjatywą „Nasz Rzecznik” na najbliższe miesiące.
Już wkrótce, 2 października, duża delegacja Zespołu i osób eksperckim spotka się z Zastępcą RPO w sprawie ferm przemysłowych. Zdecydowaliśmy, że spotkanie będzie moderować Justyna Zwolińska z Koalicji Żywa Ziemia. 30 września organizujemy spotkanie planujące, aby ustalić szczegóły techniczne, w tym kolejność i długość naszych wypowiedzi. Szmo Kacprzak (Fundacja Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego) zaproponował, by spotkanie z ZRPO pod koniec listopada bądź na początku grudnia poświęcić kwestii niskiej emisji.
Podejmując temat powodzi w Polsce i Europie Środkowej zdecydowaliśmy, że powinien on być przedmiotem kolejnego spotkania Zespołu z dr. Valerim Vachevem i ekspert(k)ami Biura RPO. W kontekście planowania tegorocznego zlotu aktywistek/ów praw człowieka, który odbędzie się w Warszawie 29-30 listopada, padła propozycja półtoragodzinnego eksperckiego panelu pt. „Katastrofa klimatyczna dotyka nas wszystkich”. Wszyscy ponosimy koszty zaniechań w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i degradacji środowiska.
https://oko.press/fizyk-atmosfery-powodzie-tysiaclecia-beda-coraz-czestsze
Krzysztof Wychowałek (ODE Źródła) przypomniał, że jednym z postulatów przekazanych RPO i Ministerstwu Rolnictwa jest centralny rejestr polowań. Jedna z organizacji Koalicji „Niech Żyją!” przygotowała bardzo potrzebną aplikację dotyczącą mapy polowań dla wszystkich użytkowników/czek lasów.
Zdecydowaliśmy, że jako Inicjatywa zorganizujemy jeszcze tej jesieni webinar dla organizacji społecznych i instytucji państwowych, na którym zostanie przedstawiona aplikacja. Zaprosimy na to wydarzenie przedstawicieli/lki Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Biura RPO. Warto tę mapę polowań nagłaśniać i upowszechniać.
Wśród ważnych spraw i działań podejmowanych przez organizacje należące do Zespołu było też zaproszenie na zbliżający się European Vegan Summit organizowany zdalnie przez Green REV Institute. Będzie on poświęcony zdrowej, wegańskiej żywności. European Vegan Summit będzie transmitowany na Facebooku Green REV Institute.
Termin następnego spotkania Zespołu: 16 czerwca (środa) godz. 12:00.
Ważne:
Zgłaszajmy i zachęcajmy do zgłaszania przypadków naruszania praw oraz postulaty i wnioski do RPO w prostym formularzu:
https://bip.brpo.gov.pl/wniosek/index.php?formularz=dla_wnioskodawcy
lub mailowo na adres biurorzecznika@brpo.gov.pl
Wydarzenia Inicjatywy „Nasz Rzecznik”:
- Stowarzyszenie wspierające Inicjatywę „Nasz Rzecznik” – już 18 września nasze pierwsze walne.
- 5-6 IX współorganizowaliśmy na Uniwersytecie Warszawskim debatę diagnostyczną na rzecz społecznego projektu ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym dla OzN.
- We 4 października o godz. 18:30 organizujemy webinar pt. „Ustawa Kamilka – jak wprowadzać standardy ochrony małoletnich i lepiej chronić dzieci przed przemocą” dla organizacji społecznych i osób aktywistycznych. Poprowadzi go Dominika Kuna – filozofka i prawniczka, wykładowczyni akademicka, do niedawna starsza specjalistka w Zespole ds. Przestępczości wobec dzieci w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka.
Dekalog naszych postulatów na stronie: