Spotkanie Zespołu Praw Kobiet, 10 maja – podsumowanie

Joanna Gzyra-Iskandar

Piąte spotkanie Zespołu Praw Kobiet Inicjatywy „Nasz Rzecznik” rozpoczęło się od przedstawienia podsumowań dwóch ważnych dla koalicji wydarzeń: spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich 22 kwietnia i szkolenia zorganizowanego na początku maja w Brukseli przez wspierającą Inicjatywę organizację Civitates.

Kilka członkiń Zespołu Praw Kobiet wzięło udział zdalnie w spotkaniu z Rzecznikiem i przedstawiciel(k)ami Biura RPO. Po wymianie spostrzeżeń na temat przebiegu spotkania doszłyśmy do wspólnego wniosku, że obecnie naszym priorytetem jest opracowanie postulatów w formatkach, aby jak najszybciej przedstawić propozycje konkretnych rozwiązań RPO i podejmować wspólne działania z Biurem.

W zjeździe europejskich koalicji zorganizowanym przez Civitates w dn. 2-4 maja wzięły udział koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik” i koordynatorka Zespołu Praw Kobiet. Ania Duniewicz i Joanna Gzyra-Iskandar przedstawiły Zespołowi główne wnioski ze spotkania i udostępniły praktyczną publikację na temat efektywnej komunikacji dla organizacji pozarządowych autorstwa eksperta ds. rzecznictwa i komunikacji Israela Butlera, który prowadził jedno ze spotkań w czasie zjazdu.

Kolejnym punktem spotkania 10 maja było wspólne omówienie postulatów opracowanych w formatkach przez przedstawicielki Łódzkiego Szlaku Kobiet (postulat dotyczący poprawy widoczności kobiet w przestrzeni publicznej i symbolicznej) i Fundacji Rodzic w Mieście (postulat dotyczący poprawy dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech). W trakcie  dyskusji pojawiły się nowe pomysły, o jakie działania Rzecznika Praw Obywatelskich w omawianych obszarach warto wnioskować i jak rozbudować opis i kontekst postulatów.

W dalszej części spotkania członkinie Zespołu zgłaszały się do opracowania w formatkach konkretnych postulatów. Ustalono, że:

  • Centrum Praw Kobiet opracuje postulaty dotyczące Konwencji stambulskiej;
  • Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny opracuje postulaty związane z kwestią dostępności aborcji i dekryminalizacji osób trzecich;
  • Akcja Demokracja opracuje postulat dotyczący dostępności antykoncepcji awaryjnej;
  • Inicjatywa „Chcemy całego życia!” opracuje postulat dotyczący poprawy dostępności gabinetów ginekologicznych, oddziałów położniczych i porodowych dla kobiet z różnymi niepełnosprawnościami.

 

Ponadto w opracowaniu są dwa postulaty, które były szczegółowo omawiane na spotkaniu. Gotowy jest już również jeden postulat opracowany przez Centrum Praw Kobiet nt. konieczności zmiany definicji zgwałcenia. Są to pierwsze postulaty, które zostaną przedstawione Rzecznikowi Praw Obywatelskich w formatkach przez Zespół Praw Kobiet.

Członkinie Zespołu zostały również zaproszone do udziału w pracach Koalicji Infolinii i do udziału w spotkaniu 17 maja.

Prowadzące zachęciły uczestniczki spotkania do zgłaszaniu przypadków łamania praw, dyskryminacji i przemocy instytucjonalnej do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

https://naszrzecznik.pl/jak-mozna-zwrocic-sie-do-rpo/

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/jak-mozna-zwrocic-sie-do-rpo

 

Termin kolejnego spotkania Zespołu Praw Kobiet został ustalony na 7 czerwca (wtorek), w godz. 18:00-19:30.