Spotkanie Zespołu Praw Opiekunek/ów 13 lipca

Anna Duniewicz
  • Odpowiednio wyższe wsparcie (1:1) dla opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne w przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym podopiecznym/dzieckiem wymagającym wsparcia, zgodnie z zapisami ustawy o świadczeniach rodzinnych;
  • Wprowadzenie wsparcia finansowego dla wszystkich opiekunów pobierających emerytury lub renty w postaci wyrównania między świadczeniem pielęgnacyjnym a wysokością świadczenia emerytalno-rentowego, które pobiera opiekun/opiekunka;
  • Pełna 100% refundacja min. pięciu sztuk pieluchomajtek na dobę dla dzieci i osób dorosłych, które nie kontrolują potrzeb fizjologicznych. Takie rozwiązanie wspiera zwłaszcza osoby w DPS-ach, hospicjach i szpitalach, skazane na pomoc instytucjonalną. Refundacja minimum 5 sztuk pieluchomajtek dziennie zapobiegnie oszczędzaniu na osobach wymagających szczególnego wsparcia, pozbawionych pomocy rodziny. Pozwoli im zachować godność i odpowiednią jakość życia;
  • Poprawa dostępności gabinetów ginekologicznych, oddziałów położniczych i porodowych dla kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (postulat Zespołu Praw Kobiet Inicjatywy „Nasz Rzecznik”). Aż 77 proc. kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nigdy nie było na takiej wizycie;
  • Wydłużenie okresu tzw. “zasiłku opiekuńczego” dla pracujących opiekunów osóbdorosłych do co najmniej 30 dni, jak w przypadku konieczności przerwy w pracy w związku z opieką nad chorą osobą między 14 a 18 rokiem życia

 

– To postulaty omawiane na ostatnim przed przerwą wakacyjną spotkaniu Zespołu Praw Opiekunek/ów Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.

 

Podczas spotkania 13 lipca podsumowały/liśmy dotychczasowe działania. Zaplanowały/liśmy wystąpienie o spotkanie Zespołu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zachęciłyśmy przedstawicielki/li organizacji społecznych o ubiegania się o patronaty RPO dla swoich kampanii społecznych i ważnych wydarzeń. Przedstawiłyśmy propozycję pisma do Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie dołączenia naszych ekspertek/ów do zespołu ds. dostępności ochrony zdrowia dla osób niepełnosprawnych przy RPP.

Anna Janowicz zaprosiła opiekunki i opiekunów z naszego grona do udziału w kampanii społecznej dedykowanej opiekunkom/om pod hasłem „Zauważ, zrozum, wesprzyj – podaruj urlop”, którą gdańska Fundacja Hospicyjna rozpocznie 18 lipca, w Światowy Dzień Słuchania. Celem kampanii jest zwrócenie społecznej uwagi w okresie urlopowym na opiekunów rodzinnych, z których wielu lat nie ma możliwości odpoczynku, urlopu od opieki, chociaż bardzo tego potrzebuje. Drugim ważnym celem jest zbiórka na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej, które powstaje w Gdańsku. Już w przyszłym roku zapewni ono opiekę dzieciom i dorosłym w ramach całodobowych turnusów oraz w formie pobytu dziennego (w sumie ok. 60 podopiecznych), dając tym samym możliwość wytchnienia opiekunom rodzinnym. Kampanię „Zauważ, zrozum, wesprzyj – podaruj urlop” rozpocznie spotkanie z opiekun(k)ami – bohater(k)ami wystawy fotograficznej, zrealizowanej przez trójmiejskich fotografów. Będzie ona pokazywać różne sytuacje opiekuńcze, a motywem łączącym będzie zdjęcie opiekuna z podopiecznym w oknie. Do tego motywu nawiąże akcja na FB, zachęcająca wszystkich do tego, by wyrazili swoje wsparcie dla idei i dla opiekunów/nek, robiąc sobie zdjęcie w oknie i umieszczając je na swoim profilu FB. Oprócz wystawy, powstanie także film, a na zakończenie kampanii, 30 września, planowana jest debata ekspercka.

Dominika Chabin-Pactwa (Fundacja NieOdkładalni) opowiedziała o niedawnym „I Weekendzie Wytchnieniowym” dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, który odbył się pod koniec minionego tygodnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach.

Omawiając dotychczasowe „naszrzecznikowe” działania, przypomniałyśmy, że popularny warsztat Anny Szalast pt. „Zrozumiały język to lepsza komunikacja – łatwy do czytania i rozumienia tekst ETR jako skuteczne narzędzie komunikacji z osobami o szczególnych potrzebach, które przyda się wszystkim” jest obecnie dostępny na stronie:

https://drive.google.com/drive/u/3/folders/1niA_0gIVI0cyZN2F4VbW4s9i9Y9xpO4s

 

Linki do podcastów z emitowanego w dwie minione soboty wywiadu Anny Gmiterek-Zabłockiej (Radio TOK.FM) z Olgą Wojdyńską, Sylwią Kowalską, Jankiem Gawrońskim, Romanem Szackim, Anią Duniewicz i innymi przedstawiciel(k)ami Inicjatywy „Nasz Rzecznik” można znaleźć na stronie:

https://naszrzecznik.pl/o-naszym-rzeczniku-w-radio-tok-fm/

 

Jutro, 14 lipca w Biurze RPO samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum autyzmu (wielu z kręgu Inicjatywy „Nasz Rzecznik”) będą uczestniczyć w pierwszej części warsztatu „Jakie są kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich? Jak zgłosić sprawę do Rzecznika?”. Cieszymy się, że od września w różnych polskich miastach ruszą spotkania przedstawicieli/lek Biura RPO z osobami w spektrum autyzmu. Będziemy te spotkania wspierać i współorganizować jako Inicjatywa „Nasz Rzecznik”.

 

W czwartek 14 lipca w godzinach 14:00 – 16:00 Polskie Forum Migracyjne zaprasza na spotkanie poświęcone sytuacji w Polsce uchodźców i migrantów z Ukrainy, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Zainteresowane osoby i organizacje prosimy o kontakt.

 

Kolejne spotkanie Zespołu Praw Opiekunek/ów odbędzie się 8 września o godz. 18:00.

 

Nieustannie zachęcamy osoby, które czują się dyskryminowane i których prawa są naruszane przez Państwo do zgłaszania spraw, skarg do Biura RPO. Jak to zrobić, także u nas na stronie:

https://naszrzecznik.pl/jak-mozna-zwrocic-sie-do-rpo/