Dziękujemy za Waszą mobilizację!
6 marca 2025 Sejm przegłosował nowelizację Kodeku karnego dotyczącą rozszerzenia ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści, z uwzględnieniem uwag strony społecznej, które zgłaszaliśmy i my. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw z nienawiści o cztery nowe przesłanki, które będą ścigane z urzędu: oprócz przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej i bezwyznaniowości Sejm dodał wiek, płeć, niepełnosprawność i orientację seksualną. Niebezpieczne w interpretacji wyrażenie „w związku z jej” zostało zastąpione wyrażeniem „z powodu”.
Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało propozycję nowelizacji, uzasadnia, że zmiana „zapewni pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Trzymamy kciuki za jej możliwie najlepszy kształt i dziękujemy wszystkim osobom, które dbają o to, by prawa osób doświadczających przestępstw z nienawiści były w Polsce lepiej chronione.
Tak podsumowuje wspólne działania Piotr Kwapisiewicz (Czulent).
Dziękujemy „naszrzecznikowym” organizacjom za zainteresowanie i zaangażowanie ważnym tematem. W krótkim czasie podjęliśmy wspólnie wiele działań w trybie pilnym i MAMY SUKCES!
Nie udało się uzupełnić przesłanki chronionej o tożsamość płciową, więc w tym obszarze będziemy działać dalej.
Podpisane przez ponad 30 organizacji społecznych pismo
trafiło do przewodniczącej komisji nadzwyczajnej. Pani Posłanka Dolniak zorganizowała specjalne posiedzenie komisji sejmowej dla wysłuchania strony społecznej. Podczas spotkania nasze postulaty poparli obecne przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki, Prokuratury i Naczelnej Rady Adwokackiej.
Obecni na sali prawnicy i prawniczki przekazali Komisji w późnych godzinach wieczornych propozycje treści poprawki, rano Komisja przegłosowała zaproponowane zmiany, a po południu poprawki przyjął Sejm.
Wspólnie strona obywatelska doprowadziła do:
- wysłuchania nas w Sejmie na specjalnym posiedzeniu Komisji,
- zmiany decyzji samych posłów i posłanek w Komisji,
- zmiany terminu głosowania poprawek, by mogły być zmienione,
- ostatecznie do zmiany poprawek.
W tym samym dniu reprezentacja Inicjatywy „Nasz Rzecznik” spotkała się z Zastępcą RPO prof. Adamem Krzywoniem oraz przedstawicielami Biura RPO.
Co dalej?
Czekamy na decyzje Senatu i Prezydenta. Będziemy informować na bieżąco o postępach prac.
Dziękujemy wszystkim Osobom i organizacjom, które przyczyniły się do tej pozytywnej zmiany. Budujące jest, gdy różne środowiska tworzą szeroki sojusz i wspólnie osiągają sukces.